Chcąc nadać skórze brązowego koloru i złapać nieco ciepła w jesienne i zimowe dni wiele osób decyduje się skorzystać  usług solarium. Jednak jak przekonują lekarze, wystawianie skóry na jego działanie jest niezdrowe i niekorzystanie na nią wpływa. Regularne korzystanie z solarium przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów np. czerniaka. Takie negatywne skutki powinny odstraszyć każdego od korzystania z solarium. Jeśli jednak wizyta w nim jest jedyną możliwością uzyskania brązowego koloru skóry  i nie chce się z niej zrezygnować, należy zastosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zobacz jak bezpiecznie opalać się w solarium.

Dlaczego solarium szkodzi skórze?

Jeszcze do niedawna wielu specjalistów przekonywało, że z solarium można bezpiecznie korzystać, ponieważ emitują one długie promieniowanie UVA. Jak uważano, ten rodzaj promieniowania miał nie wpływać negatywnie na skórę i nie wywoływać u niej rumieni, poparzeń czy nowotworów. Te objawy miały być skutkami opalania się promieniami UVC, które w solarium występują w minimalnym stopniu. Jak jednak pokazują najnowsze badania, promienie UVA są tak samo, a nawet jeszcze bardziej szkodliwe niż  te UVB.  Wynika to z tego, że docierają one do głębokich warstw skóry, a co za tym idzie, niszczą włókna kolagenowe i elastynę, przyspieszają powstawanie wolnych rodników i zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zalety chodzenia na solarium

Nie jest jednak tak, że opalanie na solarium ma same wady. Do jego zalet zalicza się poprawę wyglądu, ogólnego samopoczucia  oraz minimalizację ryzyka wystąpienia stanów depresyjnych związanych z sezonowym brakiem słońca. Dodatkowo światła lamp ułatwiają wytwarzanie witaminy D3  w organizmie. Mimo tych zalet podczas korzystania z solarium należy zachować zasady bezpieczeństwa i na sztuczne światło słoneczne wystawiać ciało z głową.

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Przede wszystkim przed skorzystaniem z solarium warto udać się na konsultację z lekarzem – dermatologiem. Pomoże on ustalić, czy stosowane kosmetyki i leki (np. antykoncepcja hormonalna) nie będą przeciwwskazaniami do korzystania z solarium. Podczas badania oceni również czy znajdujące się na cele pieprzyki i brodawki nie wykluczają z korzystania z tej formy opalania się.

Następna zasada bezpiecznego opalania się w solarium mówi, aby dostosować jego długość do fototypu skóry. Panie o jasnej karnacji nie powinny fundować sobie sesji dłużej niż 5-10 minut (10 – minutowe opalanie można stosować po tym, jak skóra przyzwyczai się do emitowanych promieni). Kobiety ze śniadą cerą mogą opalać się maksymalnie 20 minut, przy czym pierwsze seans nie powinny przekraczać 10 minut. Dobrze jest też z usług solarium nie korzystać często. Zalecany okres to 2-3 razy w tygodniu maksymalnie przez 10 dni.

W czasie opalania należy również chronić oczy i brodawki piersiowe, np. przykrywając je płatkami do demakijażu lub lignina. Konieczne jest też nawadnianie ciała od wewnątrz i zewnątrz. Po opalaniu w solarium dobrze jest stosować mocno nawilżające kremy lub serum do ciała oraz pić dużo wody.

Jak wybrać solarium?

Bezpieczne opalanie się w solarium wiąże się również z wyborem tego, które świadczy wysokiej jakości usługi. Dobrze jest zapytać jego pracowników, jakie łóżka są wykorzystywane i czy są one objęte gwarancja producenta. Dzięki temu zyska się pewność, że lampy wymieniane są okresowo i przechodzą należyte kontrole. Dobrze też poprosić obsługę o to, aby pokazała licznik eksploatacji lamp. Pozwoli to określić, jak długo można przebywać w urządzeniu. Pamiętaj, że jeśli licznik wskazuje, że lampy działają nie dłużej niż 80 godzin, powinno się ograniczyć czas opalania do minimum, świetlówki wtedy działają najmocniej. Z opalania się w solarium należy zrezygnować wtedy, jeśli lampy pracują dłużej niż 800 godzin, są one wtedy niewydolne. Należy też sprawdzić, czy łóżko w solarium jest dezynfekowane i myte po każdym użyciu. Istotną kwestią jest też wentylacja – musi być ona sprawna. Kolejną rzeczą, która zapewni bezpieczne korzystanie z solarium, jest to, czy w urządzenie daje możliwość wyłączenia lampy skierowanej na twarz. Skóra na niej jest delikatna i nie powinna być opalana w ten sposób.

 

[Głosów:8    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ