Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze kanału odbytu. Każdy z nas je ma, jednak niektórzy mają szczególny problem. Często dochodzi do zapalenia hemoroidów, i wtedy odczuwamy ból, pieczenie i swędzenie.

Bolące hemoroidy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza rodzinnego, który w razie konieczności zaleci wizytę u specjalisty. Zapalenie żylaków odbytu zaczyna się niepozornie. Na początku będziemy odczuwać pieczenie, bądź swędzenie, ale jeśli w tym czasie nie zareagujemy to wystąpią trudności i bóle podczas wypróżniania i świąd okolic odbytu. Gdy tylko zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy choroby, powinniśmy jak najszybciej udać się do apteki. Hemoroidy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to wewnętrzne, a druga zewnętrzne. Te pierwsze występują w odbycie, natomiast te drugie na zewnątrz w postaci bąbli. Często podczas wypróżniania dochodzi do krwawienia.

W początkowym etapie hemoroidów, możemy sięgnąć po leki dostępne bez recepty w aptece. Najczęściej są to leki działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz łagodzące swędzenie. W aptekach dostaniemy preparaty w postaci czopków, maści i tabletek. Czopki podajemy doodbytniczo, maści na zewnątrz, natomiast tabletki działają od wewnątrz. W składzie leków powinien znaleźć się kwas hialuronowy, który przyspiesza gojenie się guzków. Wcześnie wykryte hemoroidy możemy samodzielnie wyleczyć zanim choroba się rozwinie. Leki, w każdej postaci, należy stosować do ustąpienia objawów oraz tydzień po tym. Tylko wtedy mamy pewność, że problem nie wróci.

W ciężkich przypadkach nieleczonych hemoroidów konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jednak jest to rzadkość, i tylko mała część pacjentów zostaje skierowana na zabieg. Nie należy się bać, ponieważ zabieg jest niegroźny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu stosuje się maści i leki przeciwbólowe. Zabieg daje najlepsze rezultaty w zaawansowanym zapaleniu żylaków odbytu.

Nie istnieje skuteczny lek, który wyeliminuje hemoroidy na całe życie, jednak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą chorobę. Zapalenie żylaków odbytu może być spowodowane przez zbyt małą ilość ruchu i błonnika w diecie oraz przez częste zaparcia. Często w kobiet w czasie ciąży dochodzi to zapalenia hemoroidów. Żeby zapobiec powstawaniu hemoroidom, musimy zmienić styl życia. Po pierwsze ruch. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujący przy komputerze, są bardziej narażeni na problemy z żylakami odbytu. Jeśli nie masz możliwości zmiany pracy, zadbaj o ruch poza nią. Zacznij spacerować, biegać, ćwiczyć, a problemy ustąpią. Kolejną rzeczą jest żywienie, które jest bardzo ważne. Chorzy na nawracające hemoroidy muszą jeść więcej błonnika. Warzywa są jego najlepszym źródłem. Warto zakupić błonnik oraz siemię lniane, najlepiej w postaci całych nasion. Należy je zalać gorącą wodą, odczekać 20-30 minut po czym wypić. Powinno mieć to postać kleiku. Zawiera dużo błonnika, a dodatkowo poprawia ruchy perystaltyczne jelit. Śluz, który wytwarza się podczas moczenia, pozytywnie wpływa na bakterie jelitowe, a dzięki temu znikają problemy z zaparciami.

niezawal.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowy koszyk
Następny artykułLeżąc pod gruszą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ