Jak działają leki na rzucanie palenia

Rzucanie palenia to ogromne wyzwanie, dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać w trakcie trwania tego procesu ze wsparcia. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o wsparcie najbliższych, choć z pewnością jest ono nieocenione, lecz o wsparcie specjalistycznymi lekami wspomagającymi proces rzucania nałogu. Jak działają tego rodzaju preparaty i kiedy najlepiej po nie sięgnąć? Na te pytania mamy odpowiedź.

Mechanizm działania leków na rzucanie palenia

Leki na rzucanie palenia oczywiście nie zagwarantują sukcesu, a ostateczny rezultat zależny będzie wyłącznie od woli i determinacji palacza. Istotą działania tego rodzaju środków jest jednak wspomaganie osoby rzucającej w całym procesie. Leki na rzucanie palenia zwykle łagodzą uczucie głodu nikotynowego. Ponadto środki te dostarczają do organizmu podobne korzyści, za które dotychczas odpowiedzialna była nikotyna zawarta w papierosach oraz redukują one uczucie przyjemności związane z wypalaniem papierosów.

Cytyzyna – główny składnik leków na rzucanie palenia

Popularne leki, jak np. tabletki Recigar, swoją skuteczność zawdzięczają substancji czynnej, którą jest cytyzyna. Składnik ten ma podobne działanie do nikotyny, natomiast substancja ta uważana jest za w pełni bezpieczną i co najważniejsze – nieuzależniającą. Jest to związek organiczny pochodzenia roślinnego, który udając nikotynę, oszukuje organizm. W ten sposób pobudzany jest autonomiczny układ nerwowy. Regularne zażywanie tabletek tego rodzaju sprawia, iż w pewnym momencie organizm przestanie odczuwać przyjemność z palenia. Co więcej, cytyzyna odpowiedzialna jest także za łagodzenie objawów nagłego odstawienia papierosów.

Nikotyna – druga, najpopularniejsza grupa leków na rzucanie palenia

Leki na rzucanie palenia, jakie obecnie można nabyć na rynku, najczęściej bazują na wykorzystywaniu właściwości cytozyny. Niektóre leki zamiast cytyzyny zawierają jednak nikotynę. Jest to druga, najpopularniejsza grupa leków. Najczęściej są one dostępne w formie:

  • plastrów,
  • gum do żucia,
  • tabletek do ssania.

Ich rolą jest dostarczanie organizmowi odpowiednio dobranych dawek nikotyny, dzięki czemu w pierwszej fazie rzucania chęć zapalenia jest nieco mniejsza. W trakcie kuracji dawkę nikotyny należy zmniejszać zgodnie z informacjami dołączonymi do opakowania. Kuracja tego rodzaju środkami trwa zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu tygodni.

Kiedy sięgnąć po leki na rzucanie palenia?

Po leki na rzucanie palenia warto sięgnąć niemal od razu od powzięcia decyzji o definitywnym skończeniu z nałogiem. Wiele osób przegrywa bowiem walkę z rzucaniem papierosów, ponieważ pomimo motywacji i zdeterminowania objawy nikotynowego głodu są zbyt silne już w tej samej dobie lub po upływie zaledwie kilku dni. Warto więc wykupić tego rodzaju środki od razu, aby wzmocnić swoje postanowienie. W zależności od wybranego środka, leki, które będą stale pod ręką można wykorzystywać zgodnie z zasadami kuracji rozpisanymi w ulotce lub zażywać doraźnie w sytuacjach zwątpienia, kiedy objawy odstawienia staną się nie do zniesienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ