Bezsenność to problem, który dotyka coraz większe grono osób. Badania pokazują, że ok. 15% osób mieszkających w krajach rozwiniętych cierpi na przewlekłą bezsenność. Jej przyczyn należy upatrywać w coraz szybszym tempie życia, stresie, przepracowaniu i używkach. Chroniczny brak snu może być niebezpieczny dla organizmu, dlatego specjaliści radża, aby nie ignorować problemu bezsenności i go leczyć. Zobacz jak radzić sobie z bezsennością.

Co wywołuje bezsenność?

Przyczyn bezsenności jest bardzo wiele. Głównie ciepli się na tzw. bezsenność wtórną, która jest objawem chorób i dolegliwości. Ten rodzaj bezsenności może też wynikać z nadmiernego stresu, zaburzeń lękowych, depresji, przepracowania, nadużywania używek takich jak kawa, alkohol, napoje gazowane, złej diet, braku aktywności fizyczne czy niehigienicznego trybu życia.

Do problemów z zasypianiem mogą prowadzić także leki nasenne, od których się uzależniamy i każdej nocy potrujemy większą dawkę, aby zasnąć. Innymi przyczynami bezsenności mogą być choroby np. przerost gruczołu krokowego, który zmusza do częstego wstawania w nocy, czy zmniejszenie wydzielania przez organizm melatoniny odpowiadającej za sen.

Jakie są skutki bezsenności?

Problemów z zasypianiem doświadczył chyba każdy z nas. Uczucie, które mimo zmęczenia nie pozwala zasnąć, nie jest pojemne dla nikogo. Co więcej, długotrwały brak snu może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Osoba cierpiąca na bezsenność jest ciągle zmęczona i podenerwowana, nie ma siły na wykonywanie podstawowych czynność, jest rozdrażniona, ma kłopoty z koncentracją i pamięcią, a także meczą ją bóle głowy. Takie skutki bezsenność mogą prowadzić do problemów psychologicznych oraz chorób somatycznych związanych np. z zaburzeniami pracy serca czy krążenia.

Objawy bezsenności

Bezsenność może być różne objawy i różnie przebiegać. Najczęściej mamy do czynienia z problemami z zasypianiem, budzeniem się w ciągu nocy lub przedwczesnym wstawaniem. Specjaliści dzielą też bezsenność na trzy typy: przygodną, krótkotrwałą i przewlekłą. Bezsenność przygodna trwa kilka dni, krótkotrwała do 3 tygodni, a przewlekła powyżej 3 tygodni. Na konsultacje do specjalisty należy udać się, jeżeli zaobserwuje się u siebie objawy bezsenności przewlekłej. Specjaliści przestrzegają, aby jednak nie czekać z wizytą do ostatniej chwili i z problemami ze snem zgłosić się już po czterech nieprzespanych tygodniach.

Jak radzić sobie z bezsennością?

O ile twoja bezsenność nie jest problemem długotrwałym, można jej przeciwdziałać samodzielnie. Na początek warto przeanalizować tryb życia i wyeliminować z niego te czynniki, które mogą utrudniać zasypianie. W tym zakresie dobrze jest nie jeść przed snem ciężkich potraw, postawić na regularne godziny zasypiania i wstawania, zrezygnować z popołudniowych drzemek, kłaść się spać, gdy jesteśmy senni, nie dostarczać sobie zbytnich emocji przed snem, postawić na aktywny tryb życia, unikać papierosów, alkoholu, kawy, czekolady i napojów energetycznych przed położeniem się do łóżka.

Jak przygotować sypianie do snu?

Na problemy ze snem często wpływa nie odpowiednio przygotowane pomieszczenie, w którym się śpi. Dobrze jest sprawdzić, czy to właśnie nie jest przyczyną bezsenności, z którą się borykasz. Sypania powinna być przyciemniona, cicha i przewietrzona. W pomieszczeniu nie powinna panować zbyt wysoka temperatura powietrza. Samo łóżko powinno być wygodne i komfortowe oraz stać w odpowiednim miejscu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ