Popularne powiedzenie mówi, że nie ma miłości bez zazdrości. Ta zdrowa i przejawiając się od czasu do czasu, faktycznie może pozytywnie wpływać na związek. Problem pojawia się wtedy, gdy przybiera monstrualne rozmiary i sprawia, że codzienne funkcjonowanie w związku przypomina przeprawę przez pole minowe. Nadmierna zazdrość partnera potrafi zniszczyć nawet najlepszą relację. Problem z nią mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niestety poradzenie sobie z zazdrością w związku nie jest łatwe, wymaga pracy i zmiany nastawiania. Nie oznacza to jednak, że wyeliminowanie jej złych objawów jest zupełnie niemożliwe. Zobacz, jak radzić sobie z zazdrością w związku.

Zazdrosny o…

Zazdrość w związku może przybierać różne formy od zwykłej podejrzliwości i braku zaufania przez odizolowania partnera od innych osób, aż po szpiegowanie i sprawdzanie telefonu oraz komputera. Każde takie zachowanie uderza w związek i niszy obustronne zaufanie. Jeśli sceny zazdrości pojawiają się nazbyt często, mogą prowadzić do rozpadu związku, albo co najmniej do intensywnych kłótni. Jeżeli zazdrość przebiera ostrzejsze formy np. zespół Otella, należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty, a jeżeli nie jest to możliwe rozstać się z partnerem. Chorobliwa zazdrość niszczy bowiem nie tylko tego, kto jest zazdrosny, ale i tego o kogo jest zazdrosny.

Czym jest zazdrość?

Psychologowie zazdrość definiują jako złożony stan emocjonalny, który charakteryzuje się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. Jest więc to uczucie strachu, że ukochana osoba może odejść.

Zazdrość w miłości zazwyczaj wynika z niskiej, nieadekwatnej oceny siebie jako pantera oraz faktu, że podstawą samooceny jest tylko i wyłącznie opinia drugiej osoby (partnera). Przyczyną w zazdrości w związkach jest też nadmiernie rozbuchana reguła wyłączności, która u osoby zazdrosnej wykracza poza ogólnie przyjęte normy.

Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

Aby moc sobie poradzić z zazdrością w związku trzeba dobrej woli i zaangażowania obydwóch stron. Jeżeli zazdrość przybiera obsesyjne i niebezpieczne formy, należy udać się do psychologa. Jeśli jednak epizody zazdrości są chwilowe i nie mają znamion choroby, można próbować pracować nad nimi samodzielnie. Pomoże w tym kilka prostych zasad.

Pierwsza z nich mówi, żeby nie porównywać się z innymi i pogodzić się z tym, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie od nas lepszy, mądrzejszy, bardziej zaradny czy ładniejszy. Porównywanie się z innymi powoduje tylko kompleksy oraz obniża szacunek do samego siebie. Zamiast więc nieustanne zastawiać się, w czym jesteśmy gorsi, lepiej jest zaakceptować i uwierzyć sobie. Dobrze jest znaleźć rzecz, z której jesteśmy dumni np. ładne włosy, zadbane paznokcie, talent do języków itp. i skupiać się na niej, podkreślając swoje walory. W walce z zazdrością w miłości pomaga również posiadanie własnego życia. Nie wszystko trzeba robić razem, każdy czasem potrzebuje chwili dla siebie, dlatego dobrze jest znaleźć sobie hobby lub zainteresowania.

W walce z zazdrością w związku warto też spojrzeć na partnera i swoje zachowanie względem niego, być może faktycznie niektóre z wybuchów zazdrości są uzasadnione. Ustalcie zasady związku, które będą odpowiadać obydwom stronom. Warto też pamiętać, aby w czasie sytuacji konfliktowych opanować złe emocje i nie koncentrować się na nich. Jeśli twój partner zbyt długo nie wraca z siłowni, nie ma co wymyślać scenariuszy, w  których występuje inna kobieta. O wiele lepiej będzie zachować zdrowy rozsądek i zneutralizować negatywne myślenie zastąpić czymś przyjemnym np. wyobrażeniem wspólnych wakacji czy wieczoru we dwoje.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ