notebook

Podczas wyboru notebooka trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, ma to bowiem wpływ na jego parametry, a w konsekwencji na cenę. Sprzęt przeznaczony do pracy biurowej nie musi mieć parametrów wysokich, gdy laptop do gier przeciwnie. Pod uwagę należy brać również rodzaj matrycy, pojemność dysku oraz przekątną, czyli wielkość ekranu.

Rodzaj matrycy

Przeglądanie internetu w poszukiwaniu treści, oglądania filmów i pisania tekstów, czy dokonywania prostych obliczeń nie musi mieć wybujałych parametrów. Tutaj jednak warto skupić się nad wyborem matrycy, gdyż tańsza matryca błyszcząca ma wprawdzie intensywniejsze kolory, korzystniejsze dla filmów i zdjęć, ale przy nasłonecznieniu często utrudnia pracę. Przy pracy w jasnych pomieszczeniach oraz częstym używaniu notebooka w podróży i w kontekście pracy lepsza będzie droższa matryca matowa.

Przekątna ekranu i rozdzielczość

W standardzie notebooki oferowane są z przekątną 15,6 cali. Taka wielkość monitora zapewnia zarówno komfort pracy, jak i umożliwia łatwe przenoszenie laptopa. trudniejsze do przewożenia są notebooki z ekranami o przekątnej 17 cali, ale są one polecane dla osób często oglądających filmy lub preferujących bardziej obszerny widok w grze. W handlu dostępne są również notebooki o przekątnej poniżej 15 cali, które preferują osoby często podróżujące i pracujące na laptopie, ale na małym ekranie niektóre operacje mogą być do wykonania niewygodne. Dla podróżujących bardzo ważna będzie również pojemność baterii.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to w standardzie wynosi ona 366 x 768 px. Jeżeli natomiast chcemy oglądać filmy albo grać w gry w rozdzielczości lepszej, polecana jest rozdzielczość Full DH – 1920 x 1080 px.

Podzespoły

W notebookach do zadań biurowych występuje zintegrowana karta graficzna, która jest o tyle wygodna, że pobiera mniej energii i pozwala na dłuższą wytrzymałość baterii. Jednak już w notebooku do gier będzie niezbędna karta dedykowana, która będzie miała parametry dostosowane do wymagań gier. Taki laptop musi również posiadać odpowiednio wydajny procesor z również wysoką pamięcią RAM oraz wydajnym systemem chłodzenia. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj dysku. Dyski HDD o dużej pojemności i niskiej cenie są dobrze dostosowane do zadań domowych, ale są dość głośne i stosunkowo wolne. Z kolei dyski SSD są ciche i znacznie szybsze, co umożliwia pracę bez zacięć. Mają jednak wady, gdyż po pierwsze są mniej pojemne, a po drugie znacznie droższe. Rozwiązaniem optymalnym będzie więc laptop z dyskiem HDD oraz SSD.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ