Okna i prawidłowy montaż

Zdecydowana większość ludzi zastanawia się czy zakup bardzo wysokiej jakości okien, które będą dodatkowo charakteryzowały się świetnymi parametrami, jest jednocześnie gwarancją bezproblemowego funkcjonowania? Oczywiście bardzo wysoka jakość produktu będzie miała istotne znaczenie, jednak ważny jest również dokładny montaż. Błędy popełniane w trakcie montowania okien mogą bowiem sprawić, że bardzo szybko przestanie ono być nie tylko szczelne, ale również pojawią się problemy związane z jego otwieraniem czy zamykaniem.

Jak sprawdzić czy okna są dobrze zamontowane?

W momencie, gdy podjęto już decyzje związane z kształtem, rozmiarem czy parametrami okien, należy dokładnie zastanowić się nad rozwiązaniami, które koniecznie trzeba będzie uwzględnić już na etapie projektu. Trzeba do nich zaliczyć nie tylko montaż rolet zewnętrznych, ale również właściwą ekspozycję okien. Rekomendowane jest zdecydowanie się na odpowiednich fachowców. Warto jednak wiedzieć na jakie kwestie koniecznie zwrócić uwagę przy montażu. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że montaż nie zawsze będzie wyglądał tak samo. W przypadku tradycyjnych okien pionowych trzeba będzie bowiem użyć innej techniki w porównaniu do dachowych czy narożnych.

Wybór ekipy montażowej

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie montażu doświadczonej ekipie współpracującej z danym punktem sprzedaży czy producentem marki okien. W przypadku szukania fachowców na własną rękę rekomendowane jest zweryfikowanie ich wiarygodności, a także sprawdzenie dotychczasowych projektów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niewłaściwi monterzy mogą przyczynić się do tego, że konieczna będzie wymiana okien. Montaż okien musi bowiem być przeprowadzany zgodnie z wytycznymi producenta.

Przeprowadzenie pomiarów

Jeszcze przed dokonaniem ostatecznych pomiarów polecane jest upewnienie się, że otwory są nie tylko wypoziomowane, ale także równe. Osoby, których celem jest przeprowadzenie ciepłego montażu, powinny zadbać również o wyrównanie otworów okiennych, a także usunąć wszelkie niedoskonałości. Kolejnym krokiem powinno być bardzo dokładne wykonanie pomiarów ościeża. Nawet najmniejsza niedokładność na tym etapie może przyczynić się do tego, że zakupione okna będą zbyt duże lub za małe. Wpłynie to z kolei na utrudnienie ich montażu, co w konsekwencji odbije się na szczelności okien.

Ponadto pomiary powinny być także przeprowadzane po wyrównaniu brzegów otworu i przed otynkowaniem murów. Do ich przeprowadzenia konieczne będzie użycie poziomicy, a także taśmy mierniczej. Rekomendowane jest wykonanie ich nie tylko od wewnętrznej i zewnętrznej strony ościeży, ale również na trzech wysokościach otworu, co umożliwi na wyeliminowanie ewentualnych rozbieżności. Polecane jest powierzenie wymiarowania fachowcom.

Koniecznie trzeba także pamiętać, żeby okno było mniejsze od ościeża, co pozwoli na zachowanie luzów montażowych rekomendowanych przez danego producenta. Ponadto rozmiar szczeliny, jaką trzeba będzie uwzględnić, powinna zależeć nie tylko od rodzaju okna, ale również materiału, z jakiego zostało ono wykonane.

Przygotowanie otworów okiennych do montażu

Jeszcze przed ostatecznym montażem koniecznie należy upewnić się, że w podłożu ościeży nie będzie żadnych ubytków czy nierówności. Podłoże, a także brzegi musza koniecznie być wyczyszczone z pyłu w innym wypadku brud pozostały w otworze doprowadzi do sytuacji, że proces uszczelniania nie będzie właściwie przebiegał. Dodatkowo jeszcze przed przystąpieniem do wykorzystania piany montażowej ościeża rekomendowane jest również zwilżenie wodą po obwodzie, co zwiększy trwałość całego mocowania.

Montaż ramy okiennej

Jest to zdecydowanie najbardziej istotny element całego procesu montażowego, któremu konieczne trzeba poświęcić mnóstwo uwagi i staranności. Trzeba mieć także świadomość, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób na montaż ramy okiennej. Bardzo dużo bowiem będzie zależało od tego jakimi materiałami posługują się fachowcy oraz od typu ścian. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie osadzenie okna, a także wypoziomowanie przy użyciu klinów dolnych i pomocniczych, które tymczasowo montowane umożliwiają na odpowiednie wypionowanie okna. Z kolei zamontowanie okna bez wspomnianych elementów może przyczynić się do powstania mikroszczelin przez które będzie przenikać nie tylko wilgoć, ale również zimne powietrze z zewnątrz.

Zobacz też firmy które dobrze montują okna >>

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ