www.prostata.info.pl

Rak prostaty ( prostata ), rak gruczołu krokowego albo rak stercza, zajmuje u mężczyzn aż drugie miejsce w zapadalności oraz umieralności na świecie. Niestety liczba zdiagnozowanych z tym nowotworem wciąż rośnie w krajach wysokorozwiniętych. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce, zachorowania podwoiły się ( może to być spowodowane z wzrostem świadomości zdrowotnej społeczeństwa ) a zdecydowaną większością są gruczolakoraki. W 2005, w Polsce rozpoznano go u ponad 7000 mężczyzn, z czego ponad 3600 zmarło.

Gruczoł krokowy znajduje się obok pęcherza moczowego oraz otacza odcinek cewki moczowej, przez co większość objawów i dolegliwości może być związane z oddawaniem moczu. Czynnikami, które powodują wystąpienie choroby są m.in. wiek oraz dziedziczność. Zwiększone ryzyko jest także, jeżeli mężczyzna prowadzi siedzący tryb życia, posiada choroby weneryczne, ma stan zapalny dróg moczowych oraz jest otyły.

Objawami raka prostaty może być częste oddawanie moczu, trudności w jego oddawaniu ( Problemy z rozpoczęciem albo przerywanym/słabym strumieniem ) oraz wrażenie niepełnego opróżnienia. W zaawansowanych stadiach choroby, mogą się pojawić objawy takie jak: krwiomocz, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, bóle :w podbrzuszu, problemy z jego utrzymaniem oraz zaburzenia wzwodu.

Badanie per rectum jest dobrą metodą, jeśli osoba wykonująca badanie posiada odpowiednie doświadczenie w zakresie interpretacji odchyleń. Szacuje się, że ta metoda jest w stanie rozpoznać raka gruczołu krokowego w 30 – 50% przypadków. Można także skorzystać z oznaczenia PSA we krwi. Należy jednak pamiętać, że wysoki poziom PSA nie zawsze oznacza raka prostaty. Samo leczenie raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania. W stadiach mało zaawansowanych, skuteczne leczenie można uzyskać poprzez metodę operacyjną stosując całkowite usunięcie gruczołu krokowego, Inną metodą może być radioterapia – naświetlanie. Do stosowania są metody klasyczne, jak i nowsze, z użyciem pierwiastków promieniotwórczych. Dla osób w stadium zaawansowanym są przeznaczone nowe metody terapeutyczne.

Wybór metody leczenia chorych z prostatą jest bardzo skomplikowany. Nie wszystkie nowości są dostępne oraz nie każda osoba się do nich kwalifikuje. Jednak istnieje najlepsza opcja – jest nią profilaktyka. Dokładniej mówiąc, dostosowanie odpowiedniej diety, która zawiera soję, selen oraz witaminy D, C, E.

www.prostata.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ