Rejestracja auta

Jeszcze 30 lat temu samochód stanowił luksus, na którego nie każdego było stać. W obecnych czasach samochody zmieniamy niemalże jak rękawiczki, a mało która rodzina nie ma na stanie przynajmniej jednego auta. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia, bez swoich czterech kółek. Kupując nowe, czy też używane auto musimy pamiętać, że spoczywa na nas kilka obowiązków. Po pierwsze: musimy rozliczyć się z fiskusem. Oznacza to konieczność przedstawienia umowy oraz zapłacenia procentu wartości auta – podatek od wzbogacenia się.
Po drugie: ubezpieczenie. Jeżeli kupiłeś używane auto, jest szansa, że jest ono nadal ubezpieczone. Pamiętaj, że OC wędruje razem z autem i jego właścicielem, więc jeśli miałeś szczęście to przez kilka następnych miesięcy będziesz zwolniony z tego obowiązku. Wysokość ubezpieczenia waha się w zależności od wieku kierowcy, długości posiadania prawa jazdy oraz udziału w kolizjach. Im młodszy kierowca – tym wyższa będzie składka. Popularny jest motyw ubezpieczania się dodatkowo przy rodzicu, lub czynienia rodzica właścicielem auta co obniża składkę. Pamiętać jednak należy, że każdy wypadek będzie szedł na jego konto, z czego niekoniecznie będzie zadowolony.
Jak zarejestrować samochód? Obecnie kierowca nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego. Jeszcze niedawno był to poważny problem. W prawie mówi się o tym, że zakupując nowy samochód powinniśmy go zarejestrować w ciągu 30 dni, jednak w przypadku braku rejestracji nie wspomina o konsekwencjach. Tak naprawdę, to sprzedającemu powinno zależeć na tym, aby kupujący zarejestrował auto na siebie. Jeśli kupiłeś auto, które nadal jest zarejestrowane na poprzedniego właściciela i popełnisz wykroczenie w którym nie będzie ustalone jasno kto kierował autem, roszczenia mogą zostać skierowane do osoby na którą auto jest zarejestrowane. Kupując auto sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, czy z samochodem była wydana karta pojazdu. Jeśli tak, sprzedający powinien Ci ją przekazać, jest ona niezbędna do przerejestrowania. Jeśli jej nie posiada – powinien to oficjalnie zgłosić. Jeśli mamy już auto, umowę zakupu, kartę pojazdu, to bierzemy rejestracje (tzw. blachy) i idziemy do odpowiedniego urzędu. To tyle

smakowisko.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ