Śluz przed okresem - śluz po okresie. Jak zmienia się wydzielina w trakcie całego cyklu mestruacyjnego?

Cykl menstruacyjny każdej kobiety dzieli się na kilka faz. Każda z nich ma swoje charakterystyczne symptomy, które nie są obce żadnej kobiecie. Jednym z symptomów jest śluz, który w trakcie cyklu przechodzi kilka przeobrażeń. Jak on wygląda przed miesiączką, a jak po?

Kobiecy organizm to bardzo pieczołowicie zaprogramowany twór, który daje wiele sygnałów dotyczących czasu, w którym się znajduje. Wywnioskować to można obserwując objawy występujące miesięcznie u każdej kobiety. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na śluz, który przechodzi szereg przeobrażeń w różnych częściach cyklu. Da nam informacje o dniach płodnych, niepłodnych, o dniu owulacji. Znając swój organizm i bacznie go obserwując, kobieta po stanie śluzu może nawet stwierdzić u siebie stany zapalne narządów rodnych.

Za zmianę konsystencji, koloru, gęstości śluzu odpowiadają hormony, a właściwie ich wahania, które regulują cały cykl menstruacyjny.

Cykl menstruacyjny – jakie fazy wyróżniamy?
Cykl miesiączkowy kobiety składa się z kilku faz.

  • Pierwszą jest miesiączka, której pojawienie się jest pierwszym dniem cyklu. Przeciętnie trwa od 4-6 dni.
  • Po zakończeniu krwawienia następuje czas względnej niepłodności, którego długość może być różna, w zależności od długości całego cyklu. U kobiet o krótkim cyklu, dwudziestokilkudniowym, w ogóle nie obserwuje się takiej fazy. Charakterystyką dni niepłodnych jest ściśle zamknięta szyjka macicy, wydzielina z pochwy początkowo w ogóle się nie pojawia, w kolejnych dniach jest skąpa i stosunkowo mała.
  • W połowie cyklu dochodzi w jajniku do jajeczkowania, dojrzała komórka zostaje uwolniona, faza ta jest także związana z większą ilością śluzu, który staje się bardziej lepki i przejrzysty, wydzielina staje się rozciągliwa, konsystencja przypomina białko jaja kurzego, a sama szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Najbardziej płodnym dniem w ciągu całego cyklu jest czas owulacji, który występuje w połowie całego cyklu. Charakteryzuje się lekko podwyższoną temperaturą ciała, wzrostem libido, a nawet lekkim plamieniem, kłuciem w jajnikach czy tkliwością piersi.
  • Po owulacji następuje czas niepłodny, który trwa do pojawienia się kolejnej miesiączki. śluz staje się ponownie gęstszy, wydzielina ma kolor jasny, od białego do jasnożółtego.

Należy zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przesunięcie się terminu owulacji czy długości całego cyklu, należą do nich, między innymi wszelkiego rodzaju infekcje i przeziębienia, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, przyjmowanie antybiotyków, problemy z odżywianiem lub zaburzenia hormonalne.
Sprawdź także, czy infekcje intymne mogą powodować brak miesiączki? O chorobach kobiecych, zdrowiu intymnym, badaniach, które powinny być robione regularnie przeczytasz na portalu www.lactovaginal.pl.

[Głosów:29    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ