Piniata - jak ją przygotować?

Piniata – choć ta zabawa ma korzenie latynoamerykańskie i zazwyczaj kojarzy się z Bożym Narodzeniem, to zabawa polegająca na strącaniu kolorowej kuli wypełnionej słodyczami może stać się wspaniałą rozrywką na dziecięcej zabawie lub wieczorze panieńskim, czy kawalerskim. Jak samodzielnie wykonać piniatę?

Materiały, które będą konieczne do przygotowania kuli to: dość duży balon (najlepiej wykonany z trochę grubszej gumy), mąka i woda, gazety (najlepiej matowe, nie błyszczące). A także: błyszczące dodatki i ozdoby, bibuła, brokat, cekiny, kolorowe dzwoneczki, naklejki mocna żyłka lub sznurek i wypełnienie do gotowej piniaty.

Robienie piniaty zaczynamy od nadmuchania naszego balona i mocnego zawiązania. Ważne, żeby nie uciekało z niego powietrze. Mąkę i wodę w proporcji 1:1 mieszamy ze sobą i mocno podgrzewamy, pilnując, aby mikstura nie przypaliła się. Po zgęstnieniu otrzymamy klej, którym smarujemy balon a następnie przyklejamy do niego kawałki gazet, pamiętając, by zostawić średniej wielkości otwór w miejscu zawiązania balona.

Tę czynność należy wykonać kilkakrotnie, aby nasza piniata była wystarczająco mocna i wytrzymała ciężar drobnych upominków, czy słodyczy, które umieścimy w środku. Po nałożeniu każdej warstwy, należy pozwolić jej wyschnąć, zanim nałożymy następną. Po wykonaniu około 6/7 warstw, należy naszą piniatę odłożyć na około 24 godziny, aby klej miał szansę zaschnąć i utwardzić się. Po tym czasie przebijamy balon i możemy przystąpić do dekorowania piniaty.

Kulę warto pomalować na jakiś intensywny kolor a następnie przyozdobić: paskami bibuły (są to najbardziej charakterystyczne dla piniaty ozdoby, szczególnie urokliwie wyglądają, kiedy powiewają na wietrze), cekinami, brokatem, czy dzwoneczkami. Dozwolone jest wszystko – najważniejsze, żeby nasza piniata wyglądała jak najbardziej kolorowo i wesoło.

Przez otwór, który pozostał w środku po przebiciu balonu, wsypujemy słodycze: lizaki, cukierki, drobne czekoladki, gumy do żucia, kolorowe gumki do włosów – słowem, wszystko co może ucieszyć biorących udział w zabawie. Następnie wieszamy naszą kolorową kulę na gałęzi przy pomocy mocnego sznurka, zawiązujemy oczy kolejnym uczestnikom zabawy, dajemy im do ręki kij…i zachęcamy do jak najmocniejszego trafienia w piniatę! Ten, kto rozbije kulę, dzieli „łupy” między pozostałych. To świetna zabawa, dająca mnóstwo śmiechu i radości – teraz już wiesz, jak ją przygotować.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ