Alimenty 2019 – to musisz wiedzieć

0
1407

Wokół alimentów na dziecko urosło wiele mitów i niedomówień. Uważa się, że jest to procedura skomplikowana lub że wiąże się ściśle z rozwodem, a to nieprawda. Warto poznać podstawowe informacje na temat alimentów w Polsce w 2019.

Niska ściągalność pieniędzy na dzieci w Polsce nie wynika tylko ze słabego prawa, ale także z jego nieznajomości. Wiele osób mogłoby skuteczniej walczyć o alimenty na dziecko znając najważniejsze przepisy dotyczące alimentów. Rok 2019 będzie istotny pod tym względem, ponieważ rząd wprowadził kilka korzystnych zmian w prawie rodzinnym. Sprawdź, co musisz wiedzieć o alimentach w Polsce w 2019 roku.

Alimenty a brak ślubu. Do kiedy trzeba płacić alimenty na dziecko?

– Do alimentów ma prawo każde dziecko, które wychowuje się w niepełnej rodzinie. Czyli takiej, w której rodzice nie są razem – wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z wrocławskiej kancelarii Klisz i Wspólnicy. – Pod względem prawnym nie ma tu znaczenia czy rodzice byli małżeństwem i uzyskali rozwód, czy jest to dziecko ze związku nieformalnego lub owoc przelotnej znajomości – dodaje.

Alimenty są finansowym wsparciem dla rodzica, które wzięło na siebie wyłączny lub niemal całkowity ciężar wychowania dziecka. Zazwyczaj jest to oczywiście matka, ponieważ opieka naprzemienna w Polsce jest bardzo rzadko praktykowana.

Rodzice muszą płacić alimenty na dziecko, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny nie ustaje w momencie skończenia przez dziecko 18 lat. Błędne jest ponadto przekonanie, że obowiązek alimentacyjny ustaje, kiedy dziecko skończy 26 lat. Tak naprawdę nie istnieje górna granica wieku. Sąd może uznać, że występują przesłanki do utrzymania alimentów, na przykład kiedy dorosłe dziecko cierpi niedostatek lub nie może podjąć pracy zarobkowej z powodów zdrowotnych.

Kto i jak oblicza się wysokość alimentów

– Wysokość alimentów na dziecko ustala sąd biorąc pod uwagę możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica pozwanego o alimenty oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka – tłumaczy Iwo Klisz. – Ponadto rodzice mogą dogadać się w kwestii wysokości alimentów lub kwestia ta może zostać rozwiązana w ugodzie sądowej – dodaje.

Zgodnie z prawem rodzinnym dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, a jego potrzeby materiale usprawiedliwia także wiek oraz stan zdrowia. Wysokość alimentów ustala się na podstawie wydatków związanych z:

  • wyżywieniem,
  • zapewnieniem korzystania z mediów (takich jak: woda, prąd, gaz, Internet, telefon, telewizja),
  • edukacją,
  • kulturą fizyczną,
  • ochroną zdrowia i leczeniem,
  • wypoczynkiem,
  • rozrywką

Alimenty natychmiastowe – zmiany w prawie 2019

W lutym 2019 roku rząd przyjął projekt reformy prawa rodzinnego, który przewiduje tak zwane alimenty natychmiastowe. Procedura ich uzyskania ma zostać skrócona do kilkunastu dni i uproszczona. Np. nie trzeba będzie przedstawiać zaświadczenia o dochodach. Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana corocznie w oparciu m.in. o minimalne wynagrodzenie oraz współczynnik dzietności. W 2019 roku kwoty przeliczeniowe alimentów natychmiastowych to:

  • 500 zł – na jedno dziecko
  • 900 zł – na dwoje dzieci
  • 1200 zł – na troje dzieci
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ