Zalety i wady paneli mono- i polikrystalicznych

0
Panele fotowoltaiczne
fot. Pixabay.com

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego domu w panele fotowoltaiczne? Nie wiesz, jaki typ paneli wybrać? W poniższym wpisie podpowiadamy, jakie zalety i wady mają panele mono- i polikrystaliczne. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/panele-monokrystaliczne-czy-polikrystaliczne-ktore-wybrac-poznaj-wady-i-zalety-obu-rozwiazan/

Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie. Na ich instalację można uzyskać dofinansowanie, coraz więcej więc osób decyduje się na ich instalację. Pewnie nie raz zdarzyło się Wam odebrać telefon od marketera, który chciał Wam zaproponować to rozwiązanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę również to, że zmienia się klimat, a w naszej szerokości geograficznej słońce świeci coraz jaśniej i mocniej, wybór paneli jest opcją mocno wskazaną. Na czym więc polega ich działanie? Właśnie na konwertowaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych na prąd elektryczny.

Panele fotowoltaiczne dzieli się ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Najczęściej produkowane są z krzemu. Dwa najpopularniejsze rodzaje to panele mono- i polikrystaliczne. Do produkcji tych pierwszych zostały wykorzystane pojedyncze kryształki krzemowe. Panele polikrystaliczne natomiast są wykonane z kryształków krzemu, które stygną w specjalnej kadzi. Taki proces nie ma miejsca w przypadku paneli monokrystalicznych. Stąd też wynika ich charakterystyczna nieregularna struktura.

Sprawdzamy wady i zalety paneli fotowoltaicznych

Najważniejsze zalety paneli monokrystalicznych to:

 • najstarsza i najpopularniejsza technologia wytwarzania prądu przy pomocy fotowoltaiki;
 • są bardzo wydajne i efektywne w działaniu i konwertowaniu energii słonecznej na prąd elektryczny;
 • są odporne na wysokie temperatury i bardzo trwałe;
 • mogą służyć nawet 25 lat.

Panele monokrystaliczne mają jednak również swoje wady, o których także warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich instalację. Na ich niekorzyść działa fakt, że są bardzo drogie. Decyduje o tym proces ich produkcji oraz sposób wykonania. Panele te wymagają również szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Bardzo łatwo absorbują brud i zanieczyszczenia, a te z kolei mogą prowadzić do ich bardzo szybkiej awarii.

Jeśli chodzi natomiast o zalety i wady paneli polikrystalicznych to wśród najważniejszych wymienić warto:

 • koszty produkcji tych urządzeń są niższe, a co za tym idzie cena rynkowa jest również niższa niż ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych;
 • ten rodzaj paneli jest również znacznie mniej wytrzymały i bardziej podatny na zniszczenia.

Jak żyć w duchu minimalizmu?

0
Minimalizm pomoże odzyskać ład w otoczeniu
fot. Pixabay.com

Filozofia życia w duchu minimalizmu zyskuje na coraz większej popularności. W pędzącym niemal na oślep świecie, coraz więcej ludzi dąży do tego, aby żyć spokojnie, prosto, szczęśliwie, bez otaczania się zbędnymi rzeczami. Jak więc żyć w zgodzie z zasadami minimalizmu? Podpowiadamy, jak się do nich stosować!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/w-duchu-minimalizmu-czyli-5-zasad-ktore-ulatwiaja-zycie/

Minimalizm w dbaniu o naturę

Minimalizm to nie tylko idea, która pomoże nam odmienić własne życie. Wesprze ona również nasze działania związane z ochroną przyrody i nadmiernie eksploatowanej przez setki lat natury. Ochrona środowiska przejawia się w różnych aspektach. Także takich jak zaprzestanie nadmiernego gromadzenia różnego rodzaju rzeczy – od ciuchów i butów po sprzęty elektroniczne czy zabawki dla dzieci. Im mniej dziś nabędziemy, tym większe szanse na to, że nie trzeba będzie tego później, gdy już znajdzie się na wysypisku śmieci, przetwarzać na inne materiały. Tym samym zmniejszamy również ilość odpadów i ograniczamy zanieczyszczenia.

Minimalizm i jego najważniejsze założenia

W napędzającym konsumpcjonizm świecie nie łatwo jednak być minimalistą. Jednak gdy zastosujemy w swoim życiu kilka prostych zasad, będą one pierwszym krokiem do prawdziwej zmiany. Ta z kolei będzie mieć wpływ na całe nasze życie. Ponadto jest spora szansa, że w nasze ślady pójdą też inni i dzięki temu razem będziemy wpływać na przyszłość naszego świata.

Potrzebujesz tylko tego, co naprawdę niezbędne

Rozejrzyj się dookoła siebie i zastanów, ile z tych rzeczy, które masz pod ręką, jest ci naprawdę potrzebnych. Skup się na tym, zastanów, bez czego możesz się obejść. Nie każemy Ci wyrzucać wszystkiego od razu. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu chwilę. Jeśli masz pod dostatkiem prezentów, które dostałeś kiedyś, nigdy ci się nie przydały, a trzymasz je tylko z sentymentu, może to czas na rozstanie z nimi? Jeśli z twojej szafy wręcz wypadają ciuchy i buty, a połowy z nich nigdy nawet nie założyłaś lub nie założyłeś, czas zrobić wśród nich porządki. Nie wyrzucaj wszystkiego, oddaj tym, którym przydadzą się bardziej.

Zastanów się nad tym, co jest dla ciebie najważniejsze

Może miłość? Przyjaźń? Relacje? Podróże? Aktywność fizyczna? Pomyśl o tym, co daje ci w życiu największe szczęście i uczyń to sednem twojego życia. Odpowiedź na takie pytanie pozwoli ci jeszcze lepiej ugruntować swoje życie i postępowanie. A szczęścia nie będziesz już szukać w zakupach czy innych konsumpcjonistycznych rozrywkach.

Pozwól uczuciom, aby tobą kierowały

W minimalizmie równie istotne jest to, aby zaglądać do swojego wnętrza, kierować się uczuciami, słuchać głosu serca. To ten nasz wewnętrzny głos pomoże nam również rozpoznać, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. Także w kontekście podejścia do przedmiotów materialnych.

Stosując powyższe zasady, szybko zauważysz, jak zmienia się twoje życie. W centrum postawisz siebie i swoich najbliższych i zaczniesz czerpać z tego, co naprawdę przynosi ci radość i poczucie szczęścia.

Ogólne zasady diety odchudzającej 

0
dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca to pojęcie bardzo rozległe. Założenia jednak jest to jadłospis, który sprzyja redukcję masy ciała. Każda dieta musi być ustalona indywidualnie. Ciężko jest znaleźć uniwersalną dietę odchudzającą, która zadziała na Każdy organizm tak samo. Jest to wręcz niemożliwe. Są jednak pewne zasady komponowania diety, które idealnie sprawdzają się w każdym przypadku. Dotyczą one zarówno produktów których należy unikać, jak i tych które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Jesteście ciekawi co to takiego? Które produkty umożliwią nam odchudzanie? Których lepiej unikać szerokim łukiem? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-odchudzajaca-ogolne-zasady-jej-komponowania/ 

Produkty, które sprzyjają odchudzaniu 

Dieta odchudzająca to szereg podstawowych zasad. Coś, na co powinniśmy zwracać uwagę jest to kaloryczność. Jednak nie jest to wszystko. Coraz częściej przyrost masy ciała oraz problem z odchudzaniem spowodowany jest przez insulinoodporność. Dieta odchudzająca powinna więc koncentrować się na eliminowaniu węglowodanów, i nie chodzi tylko o słodycze czy słodkie napoje. 

Bardzo ważne jest to, aby każdy posiłek przygotowany był na bazie produktów naturalnych. Szerokim łukiem powinniśmy unikać żywności przetworzonej, ponieważ jest w niej pełno chemii i sztucznych składników. Produkty naturalne są idealne nie tylko po to, aby schudnąć, ale także po to, aby zachować doskonały zdrowie. Ważne są też odpowiednie nawyki żywieniowe. 

Nawyki żywieniowe dla zdrowej diety 

Nie tylko to co jemy, ale też jak jemy wpływa na nasze zdrowie. W takim celu warto jest stosować kilka podstawowych nawyków, dzięki którym cały proces zdrowego trybu życia będzie ułatwiony. Jakie to nawyki? Oto one: 

 • Jest regularnie – spożywaj 4 – 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu 
 • Spożywaj niewielkie porcje posiłków, jest powoli i nie odchodzi od tą dopóki nie nasycisz pierwszego głodu 
 • Pierwszy posiłek zjadaj najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka 
 • Ostatni posiłek nie musi być spożywany o 18:00 – kolację zjedz dwie trzy godziny przed snem 
 • Przyjmuj minimum 1,5 litra płynów dziennie – nikt nie musi być to tylko woda, możesz pić herbatki owocowe i herbatę zieloną 
 • Stosuj podany układ posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja – drugie śniadanie i podwieczorek powinny mieć charakter przekąski 
 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu – śpij 7-8 godzin na dobę 

Czego lepiej unikać w diecie? 

Produkty, które nie powinny znaleźć się w naszym jadłospisie to: 

Napoje owocowe z kartonu i wody smakowe, które nie dostarczają witamin oraz aminokwasów soków, a stanowią jedynie bogate źródło cukru 

Keczupy, sosy, jogurt oraz serki myśli które stanowią źródło ukrytego cukru 

Owoce suszone, kandyzowane oraz z puszki, które są produktami wysokokalorycznym i 

Pieczywo z białej mąki, makarony, ryż biały, są to produkty, które dostarczają węglowodanów prostych i zaburzają gospodarkę węglowodanowo-insulinową 

Co więcej należy unikać też dań dostarczających tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów trans. Będą to produkty takie jak margaryny, śmietany, zasmażki serki topione czy żółte sery i smażone mięsa. 

Zobacz też: http://www.unumodels.pl/medycyna-estetyczna-jakie-zabiegi-wykonywane-sa-przy-pomocy-medycyny-estetycznej/

Sprzęt fitness i akcesoria do 100, 200, 500zł

0
Sprzęt i akcesoria do fitnessu
Fot.: Pexels.com

Aktywność fitness znana jest już od wielu lat, jednakże dopiero niedawno wiele osób zdecydowało się ćwiczyć w zaciszu domowym. W dobie pandemii jest to niemalże jedyna możliwa aktywność. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z domowych ćwiczeń fitness niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt i akcesoria. Okazuje się, że można zakupić dobry sprzęt bez wydawania fortuny!

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/akcesoria-fitness-i-sprzet-do-100-200-i-500-zl/

Zalety ćwiczenia w domu

Przede wszystkim największym komfortem jest to, że nie musimy wychodzić z domu. W każdej chwili możemy zacząć ćwiczyć. Nie mamy określonej godziny, sami sobie wyznaczamy potrzebny czas przeznaczony na trening. Co ważne, sprzęt który zakupimy jest używany tylko przez nas, a więc o wiele wolniej się zużyje, a niewykluczone, że bardzo długo będzie nam służył. Aby ćwiczenia były owocne warto zakupić odpowiedni sprzęt i akcesoria, które pozwolą nam na bezpieczny i wyczerpujący trening. 

Liczy się cena i jakość

Przeglądając oferty akcesoriów i sprzętu do fitness warto zwrócić uwagę na jakość tych atrybutów. Sprzęt do fitness w domu jest o tyle świetnym rozwiązaniem, że jest on stosunkowo nie drogi. Jeżeli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, z dużą łatwością znajdziemy dla siebie odpowiedni sprzęt do fitness, jak również akcesoria, które urozmaicą nasze treningi. W tym przypadku cena jak najbardziej może iść w parze z jakością!

Sprzęt i akcesoria do fitness do 100, 200 i 500 zł

Kompletowanie naszego sprzętu do fitness zacznijmy od podłoża. Ważne jest aby zakupić wygodną matę. To na niej będziemy wykonywać część ćwiczeń, a więc musi być komfortowa. Maty do ćwiczeń to wydatek ok. 50zł. W tej cenie kupimy dobrą matę, która posłuży przez długi czas. Niezwykle modne stały się ostatnio gumy rozporowe. Dają one niesamowite efekty, a zakupić możemy je już za ok. 40 zł. Do tego warto dokupić hantle i zestaw akcesoriów mamy gotowy. Jeżeli niezbędny jest dla nas również profesjonalny sprzęt do ćwiczeń warto kupić drążek wielofunkcyjny w cenie 300-500zł. Świetnym dopełnieniem będzie również rowerek stacjonarny, który upolujemy w kwocie 400-500zł.

Probiotyk dla dorosłych – kiedy stosować?

0
Probiotyk dla dorosłych

Zdrowa zbilansowana dieta jest niezbędna, jeśli chcemy być zawsze w dobrej kondycji. Czasami jednak sama dieta nie wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie na składniki konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Probiotyk dla dorosłych może mieć postać suplementu diety, który przyjdzie nam z pomocą, gdy z jakichś powodów zachwiana została równowaga flory bakteryjnej, znajdujących się w naszych jelitach. Dowiedz się, jak wybrać dobry probiotyk i kiedy go stosować.

Witamina D dla niemowląt – czy warto ją stosować?

0
Witamina D dla niemowląt

Specjaliści do spraw żywienia dzieci zalecają, by witamina D dla niemowląt była suplementowana przez cały rok, niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest naturalnie, czy mlekiem modyfikowanym. Witaminę D warto podawać dziecku już od pierwszych dni życia. Dlaczego jest to tak ważne? Jakie ilości witaminy D są odpowiednie dla noworodka, a jakie dla niemowlęcia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Trzy powody, dla których zawsze powinnaś mieć w szafie klasyczną sukienkę wizytową

0
sukienkę wizytową

Mała czarna, koronkowa kreacja o kroju ołówkowym czy też model z kopertowym dekoltem – klasyczna sukienka wizytowa może mieć wiele twarzy. Wszystkie jej wersje są jednak uważane za nieodłączny element damskiej garderoby. Dowiedz się, dlaczego w twojej kolekcji eleganckich kreacji po prostu nie może zabraknąć sukienki wizytowej w klasycznym stylu.

Kreacja na wiele okazji

Jedną z największych zalet modeli wizytowych jest ich uniwersalność. Taka kreacja jest najbezpieczniejszym wyjściem w przypadku większości okazji wymagających chociaż odrobiny elegancji. Sukienki wyjściowe można śmiało włożyć na wesele, przyjęcie urodzinowe, firmowy bankiet lub imprezę w rodzinnym gronie. A to zaledwie początek długiej listy wydarzeń, podczas których może przydać się klasyczna suknia wizytowa.

Współczesny dress code świata elegancji przeszedł niemałą metamorfozę. Obecnie podczas wizyt w teatrze czy też operze mile widziane są nie tylko długie suknie, ale także proste kreacje midi, które równie dobrze mogą sprawdzić się podczas rocznicy ślubu rodziców. Czasami wystarczy jedynie dobrać odpowiednie dodatki do sukienki wizytowej, żeby przemienić ją w stylizację na np. imprezę sylwestrową.

Mniej stresu podczas przygotowań do ważnego wyjścia

W zabieganym świecie czasami trudno wygospodarować kilka dodatkowych godzin na poszukiwania idealnej sukienki na wigilię w pracy, kolację w ekskluzywnej restauracji lub spontaniczne wyjście do teatru. W takim przypadku klasyczna sukienka wizytowa ze sklepu Kartes Moda może okazać się prawdziwym wybawieniem. Czas potrzebny na zakupy można poświęcić na np. wizytę u kosmetyczki lub fryzjera.

Elegancka kreacja w klasycznym stylu może również przydać się, gdy kolejna wizyta w galerii handlowej zakończy się fiaskiem. Czasami znalezienie odpowiedniej sukienki w krótkim czasie może zwyczajnie być niemożliwe, zwłaszcza jeśli nie mieszka się w dużym mieście z setkami sklepów do wyboru, a na zakupy przez Internet jest już za późno. Klasyki damskiej garderoby mogą w takiej sytuacji zaoszczędzić naprawdę mnóstwo stresu.

Odporność na zmieniające się trendy

Sukienki wizytowe w dość tradycyjnej odsłonie nigdy nie wychodzą z mody. Prosta kreacja o ołówkowym kroju z oferty sklepu online Kartes Moda świetnie wygląda teraz, ale równie dobrze będzie prezentować się za kilka sezonów, pasowałaby również do zdjęć z wesela przyjaciółki sprzed pięciu lat. Do dobrze skrojonego modelu z wysokiej jakości materiału można wracać wielokrotnie i to często na przestrzeni wielu lat.

Z tego powodu nie warto czasami pozbywać się sukni wizytowej, jeśli nieco się przytyło lub ma się w perspektywie jeszcze kilka miesięcy ciąży. Kreacja dobrej marki może poczekać na powrót do wymarzonej sylwetki, nawet jeśli zrzucenie zbędnych kilogramów miałoby zająć całkiem sporo czasu. Im bardziej klasyczny model bez sezonowych ozdób i dodatków, tym większa szansa na włożenie sukienki jeszcze wiele razy.

Elektryk – ile zarabia?

0
elektryk

Elektryka to pojęcie bardzo obszerne, a jej horyzont ciągnie się od małych napięć i monterów instalacji domowych po załogi utrzymania ruchu na wielkich bądź serwisantów sieci elektrycznej i osób nadzorujących sieci średniego i wysokiego napięcia. Do wykonywania takiego rodzaju pracy potrzebujemy odpowiedniego doświadczenia, które uzyskamy przy pomocy kursów i kwalifikacji. Wszystko oczywiście w zależności od tego, w jakiej specjalizacji będziemy się trudnić. Dzisiaj jednak skupimy się bardziej na tym, ile jesteśmy w stanie zarobić pracując na takim stanowisku. Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-elektryk/ 

Jakie umiejętności musi posiadać elektryk?

Osoba, która chciałaby podjąć się pracy na takim stanowisku :

 • projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych,
 • montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną,
 • instalowanie i uruchamianie maszyn elektrycznych i urządzeń elektrycznych oraz regulowania parametrów ich pracy,
 • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
 • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw linii napowietrznych i linii kablowych,
 • przeprowadzanie konserwacji oraz napraw układów automatyki,
 • wykonywanie pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywania oceny ich stanu technicznego.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Na wynagrodzenie elektryka wpływa dużo czynników. Przede wszystkim będzie to staż pracy. Często zdarza się, że wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi bardzo małą cześć pensji jego bardziej doświadczonego kolegi po fachu. 

Na wielkość zarobków wpływ ma również wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia rzędu wielkich zagranicznych przedsiębiorstw. Duże firmy znacznie częściej oferują też bogatszy pakiet świadczeń pozapłacowych. 

Na zarobki wpływ ma także sama lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy znajdujące się w różnych miastach mogą oferować zupełnie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla swoich pracownika.

Ile zarabia elektryk?

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na takim stanowisku wynosi 4 300 z. Jest to o 400 zł więcej od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na warunkach umowy o pracę jest to 3 120 złotych netto. Na umowie zlecenie – 3 249 złotych netto. Na umowie o dzieło – 3 715 złotych netto. Na umowie B2B – 3 563 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem wynikającym z pracy na takim stanowisku jest:

 • świadczenie socjalne, 
 • ubezpieczenie na życie, 
 • prywatna opieka medyczna,
 • służbowy telefon do celów prywatnych.

Zobacz też: http://www.3pytania.pl/jak-wyglada-praca-sekretarki/

Okazje na święta, czyli jak kupić prezenty w atrakcyjnych cenach

0
Atrakcyjny prezent na święta
fot. Pexels.com

Idą święta. Już niedługo spotkamy się z rodziną przy wigilijnym stole i choince skrywającej pod sobą górę prezentów. Jak sprawić w święta przyjemność bliskim i jednocześnie nie obciążyć zbytnio domowego budżetu?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/prezenty-swiateczne-w-sieci/

Udany prezent nie musi być drogi

W Święta Bożego Narodzenia chcemy obdarować naszą rodzinę i przyjaciół podarunkami, które wywołają na ich twarzach odrobinę uśmiechu. Nie musimy wydawać wiele, aby pokazać im, jak bardzo nam na nich zależy. Najważniejsze, żeby prezent był poniekąd odzwierciedleniem marzeń lub potrzeb obdarowywanej osoby. Niemniej możemy sprawić im radość, nie wpędzając się przy tym w świąteczne długi. Z okazji zbliżających się dużymi krokami świąt większość sklepów oferuje atrakcyjne promocje, które pomogą nam nie zbankrutować w grudniu.

Kogo chcemy obdarować? Oto jest pytanie

Udany prezent to taki, który odpowiada preferencjom obdarowywanego. Niby takie proste prawda? Otóż tak oczywiste stwierdzenie często może sprawić nam niemały kłopot. Nawet jeśli wiemy sporo o zainteresowaniach jednego z naszych bliskich, to na początku pojawia się pytanie: czy dana osoba jest już w posiadaniu danej rzeczy, czy nie. W tym przypadku warto wypytać krewnych czy przyjaciół, którzy są w bliskiej relacji z obdarowywanym – być może otrzymamy dzięki nim wartościowe informacje, które ułatwią nam świąteczne łowy.  

Należy sobie także zadać pytanie, komu chcemy wręczyć podarunek. Rodzicom przydałby się na przykład coś praktycznego. W czasie przedświątecznym z łatwością znajdziemy lokówkę w atrakcyjnej cenie dla mamy lub ekspres na kawę z wyprzedaży dla taty. Z powodzeniem znajdziemy w świątecznej promocji także ciepły sweter dla dziadka, dobrą książkę dla babci czy zabawki dla naszych pociech – klocki, pluszaki i gry zawsze będą dobrym wyborem.

Nie daj się oszukać

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby zakupić markowe rzeczy na wyprzedażach. Jak nie zagubić się w gąszczu świątecznych promocji i znaleźć właściwy prezent? Sklepy wprost podpowiadają nam, które produkty w korzystnych cenach są odpowiednie na podarunek pod choinkę. Ale czy każda proponowana przez nie okazja jest dobra? Niska cena nie powinna decydować o naszym wyborze. Często sklepy oszukują swoich klientów, podając fałszywe zniżki, dlatego warto mieć tę myśl gdzieś z tyłu głowy.

Pamiętajmy, że tak naprawdę liczy się gest. Niezależnie od tego, co kupimy naszym bliskim pod choinkę, najważniejszy jest czas spędzony w rodzinnym gronie.

Jak działają leki na rzucanie palenia? Kiedy po nie sięgnąć?

0
Jak działają leki na rzucanie palenia

Rzucanie palenia to ogromne wyzwanie, dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać w trakcie trwania tego procesu ze wsparcia. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o wsparcie najbliższych, choć z pewnością jest ono nieocenione, lecz o wsparcie specjalistycznymi lekami wspomagającymi proces rzucania nałogu. Jak działają tego rodzaju preparaty i kiedy najlepiej po nie sięgnąć? Na te pytania mamy odpowiedź.

Mechanizm działania leków na rzucanie palenia

Leki na rzucanie palenia oczywiście nie zagwarantują sukcesu, a ostateczny rezultat zależny będzie wyłącznie od woli i determinacji palacza. Istotą działania tego rodzaju środków jest jednak wspomaganie osoby rzucającej w całym procesie. Leki na rzucanie palenia zwykle łagodzą uczucie głodu nikotynowego. Ponadto środki te dostarczają do organizmu podobne korzyści, za które dotychczas odpowiedzialna była nikotyna zawarta w papierosach oraz redukują one uczucie przyjemności związane z wypalaniem papierosów.

Cytyzyna – główny składnik leków na rzucanie palenia

Popularne leki, jak np. tabletki Recigar, swoją skuteczność zawdzięczają substancji czynnej, którą jest cytyzyna. Składnik ten ma podobne działanie do nikotyny, natomiast substancja ta uważana jest za w pełni bezpieczną i co najważniejsze – nieuzależniającą. Jest to związek organiczny pochodzenia roślinnego, który udając nikotynę, oszukuje organizm. W ten sposób pobudzany jest autonomiczny układ nerwowy. Regularne zażywanie tabletek tego rodzaju sprawia, iż w pewnym momencie organizm przestanie odczuwać przyjemność z palenia. Co więcej, cytyzyna odpowiedzialna jest także za łagodzenie objawów nagłego odstawienia papierosów.

Nikotyna – druga, najpopularniejsza grupa leków na rzucanie palenia

Leki na rzucanie palenia, jakie obecnie można nabyć na rynku, najczęściej bazują na wykorzystywaniu właściwości cytozyny. Niektóre leki zamiast cytyzyny zawierają jednak nikotynę. Jest to druga, najpopularniejsza grupa leków. Najczęściej są one dostępne w formie:

 • plastrów,
 • gum do żucia,
 • tabletek do ssania.

Ich rolą jest dostarczanie organizmowi odpowiednio dobranych dawek nikotyny, dzięki czemu w pierwszej fazie rzucania chęć zapalenia jest nieco mniejsza. W trakcie kuracji dawkę nikotyny należy zmniejszać zgodnie z informacjami dołączonymi do opakowania. Kuracja tego rodzaju środkami trwa zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu tygodni.

Kiedy sięgnąć po leki na rzucanie palenia?

Po leki na rzucanie palenia warto sięgnąć niemal od razu od powzięcia decyzji o definitywnym skończeniu z nałogiem. Wiele osób przegrywa bowiem walkę z rzucaniem papierosów, ponieważ pomimo motywacji i zdeterminowania objawy nikotynowego głodu są zbyt silne już w tej samej dobie lub po upływie zaledwie kilku dni. Warto więc wykupić tego rodzaju środki od razu, aby wzmocnić swoje postanowienie. W zależności od wybranego środka, leki, które będą stale pod ręką można wykorzystywać zgodnie z zasadami kuracji rozpisanymi w ulotce lub zażywać doraźnie w sytuacjach zwątpienia, kiedy objawy odstawienia staną się nie do zniesienia.

ZOBACZ TEŻ