Co to jest faktura VAT marża

Jeśli sprzedajesz towary, które pochodzą z drugiej ręki, albo świadczysz usługi turystyczne, to możesz płacić niższy podatek VAT. Dzięki systemowi VAT marża można określić podstawę opodatkowania na innych warunkach od standardowych procedur. Jak tego dokonać i kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Faktura VAT marża – jak to działa?

Kwota podatku naliczana jest od całej kwoty sprzedaży. W przypadku zastosowania faktury VAT marża sprawa wygląda inaczej. Podatek liczy się od kwoty marży, dzięki czemu wysokość podatku do zapłaty jest znacząco niższa.

Podczas wystawiania takiej faktury należy pamiętać, aby umieścić na niej właściwe oznaczenie, którym jest dopisanie: „Procedura marży – wykonana usługa lub towar używany”.

Na fakturze nie umieszcza się stawek podatku od wartości, podziału sprzedaży na stawki podatku, ceny jednostkowej i wartości sprzedaży netto.

Kto może wystawić fakturę VAT marża?

Z takiego systemu może skorzystać niewielka grupa firm. Są to przedsiębiorcy, którzy sprzedają rzeczy używane, dostarczają dzieła sztuki, antyki lub przedmioty kolekcjonerskie oraz świadczący usługi turystyczne.

Faktura VAT marża może być wystawiona przez biuro turystyczne, które ma siedzibę w Polsce, działa we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzi ewidencję kwot wydatkowanych na zakup usług oraz nabywa usługi od podmiotów wyłącznie dla korzyści klientów.

System posiada jednak wady, ponieważ rozliczając marżę podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Czy trzeba korzystać z systemu VAT marża?

Faktura VAT marża jest to przywilej, z którego można skorzystać, ale nie ma takiego obowiązku. Są oczywiście wady tego systemu i każdy powinien indywidualnie przeanalizować swoją sytuację i podjąć decyzję.

Główną wadą jest niemożność odliczenia podatku VAT przez kupującego, gdyż na fakturze nie ma wyszczególnionej stawki i kwoty podatku. Faktura VAT marża nie jest księgowana do rejestru zakupu VAT. Bardzo często następuje także odmowa naprawy zakupionego sprzętu, ponieważ był to sprzęt używany.

Największa zaleta dla sprzedającego faktury VAT marża to oczywiście niższa kwota podatku VAT, a także prostsza i jaśniejsza formuła dokumentu, jakim jest faktura.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ