Jaka karta pamięci do telefonu

Pomimo sporej ilości wbudowanej pamięci w telefonach, ogrom wykonywanych zdjęć, nagrywanych filmów i wykorzystywanych aplikacji sprawia, że użytkownicy często stawiają na dodatkowe nośniki. Jakimi parametrami należy kierować się przy wyborze karty pamięci?

Parametry, które powinna oferować odpowiednia karta do smartfona

Karta micro SD w telefonie pełni funkcję dodatkowego nośnika. To także łatwy sposób na przeniesienie danych z lub do innych urządzeń, które obsługują ten standard – mogą to być na przykład aparaty, niektóre laptopy, a nawet komputery stacjonarne, gdy wyposażymy się w odpowiedni czytnik. Co zrobić, by zapewnić sobie pełne zadowolenie z zakupu?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, jaki maksymalny rozmiar karty obsługuje telefon. Do większości nowoczesnych smartfonów z powodzeniem pasuje karta pamięci 128 GB, jednak w przypadku starszych modeli często spotkamy się z limitem 32 GB. Z reguły telefony oferują tylko jeden slot na kartę – z tego względu przy wyborze lepiej zdecydować się na model oferujący sporą ilość miejsca.

Często możemy spotkać się z określeniem karta mSD – jest to po prostu skrócony zapis standardu microSD. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne wersje standardu. Pierwotnie tego typu nośniki mogły pomieścić maksymalnie 2 GB, lecz aktualnie takie rozwiązania przechodzą już do historii. Miejsce starszych rozwiązań zajęły karty microSDHC (maksymalna obsługiwana pojemność – 32 GB) oraz microSDXC (aż do 2 TB). Standard działa wstecz – tj. do urządzenia obsługującego microSDXC pasują wszystkie typy kart, jednak wcześniejsze sprzęty nie wspierają nowszych nośników.

Karta pamięci 128 GB – im szybsza, tym lepsza

Użytkownikom smartfonów zależy przede wszystkim na szybkości zapisywania i odczytu danych z karty, co przekłada się na sprawniejsze ładowanie zdjęć i filmów oraz przetwarzanie treści w aplikacjach. Wydajniejsze karty są z reguły droższe, lecz przy wyborze warto przede wszystkim sprecyzować swoje wymagania. Jeśli karta ma być tylko pamięcią magazynującą (na przykład stanowić kopię zapasową), prawdopodobnie nie potrzebujemy kupować nośnika klasy U3, choć oczywiście model tej kategorii pozwoli nam szybciej przesłać dane. Jeżeli na co dzień potrzebujemy transferować pliki pomiędzy urządzeniami, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na kartę o jak najlepszych parametrach zapisu i odczytu, taką jak na przykład Samsung EVO Plus. Karta pamięci do telefonu z tej linii oferuje prędkość zapisu 90 oraz odczytu 100 MB/s. To parametry, które sprawdzą się nawet w bardzo wymagających scenariuszach, takich jak nagrywanie filmów w jakości 4K.

Karta pamięci do telefonu – wybierz sprawdzonego producenta

Bardzo niskie ceny różnych modeli często kuszą, jednak tylko zakup ze sprawdzonego źródła gwarantuje odpowiednią jakość. Warto mieć na uwadze, że niewłaściwa karta może znacznie spowolnić urządzenie, a niekiedy nawet uniemożliwić jego działanie. Dodatkowo narażamy się na utratę danych oraz mechaniczne uszkodzenia obudowy produktu czy wyłamanie przełącznika blokady zapisu. Koszt karty do amatorskiego zastosowania jest nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku zakupu kart dla profesjonalistów – w ostatecznym podsumowaniu warto zainwestować i cieszyć się kartą dobrej jakości. Co więcej, kupując kartę ze sprawdzonego źródła, możemy liczyć na długą gwarancję producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ