kurz

Nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, nadmierna ilość kurzu w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywamy, będzie źle wpływała na nasze zdrowie. Na negatywny wpływ kurzu narażone są zwłaszcza nasze górne drogi oddechowe, co może spowodować częstsze zapadanie na różnego rodzaju infekcje. Nie jesteśmy w stanie pozbyć się go raz na zawsze, ale sprawdźmy, co można zrobić, aby kurz nie stał się wrogiem naszego zdrowia.

Kurz twoim wrogiem

Kurz jest dokładnie lekkim i miękkim osadem, który powstaje z pyłków roślin, drobinek organicznych oraz mineralnych, zanieczyszczeń z zewnątrz (samochody, piece, elektrociepłownie, pył piaskowy oraz pył innych składników), a także ze zwierzęcego oraz ludzkiego naskórka, którego w zawartości kurzu jest najwięcej. Jak zatem można zobaczyć, źródeł kurzu nie da się wyeliminować, zważywszy na to, że pochodzi on także z naturalnych źródeł.

Pierwszy skuteczny sposób walki z kurzem

Szczelne okna mogą pomóc nam pokonać kurz w mieszkaniach. Warto zadbać o takie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w silnie zanieczyszczonej okolicy, czyli w dużym mieście lub w regionie blisko fabryk czy elektrowni. Wietrząc mieszkanie, należy pamiętać o tym, aby w oknach wisiały firanki i zasłony. Nie są one gwarantem niewpadania kurzu do naszego mieszkania, ale na tworzą jedną z lepszych barier.

odkurzanie - sposób na pozbycie się kurzu

Odkurzanie twoim przyjacielem

Jeżeli walczymy z nadmiarem kurzu w naszym mieszkaniu warto wkomponować sobie w nawyk odkurzanie. Ważny w tym wypadku jest oczywiście odkurzacz, który będzie skuteczny w odkurzaniu zarówno twardych, jak i miękkich powierzchni. Część z najnowszych odkurzaczy posiada specjalne filtry zatrzymujące drobinki o mikroskopijnej wielkości. Jest to niezwykle przydatne funkcja w wypadku, powodująca skuteczniejsze odkurzanie naszej przestrzeni.

Półki oraz inne powierzchnie mebli koniecznie trzeba odkurzać ręcznie, ponieważ na nich również zbierają się duże ilości kurzu. W tym celu najlepiej wykorzystać lekko zwilżoną ściereczkę. Przydatne okazują się też specjalne ściereczki antystatyczne.

Co z kurzem w powietrzu?

Kurz właśnie znajduje się w powietrzu. Do powietrza się dostaje i drogą lotną osadza się na różnego rodzaju powierzchniach. Szczególną pomocą okazują się nawilżacze powietrza z filtrami. Przy okazji warto wiedzieć, że te urządzenia potrafią usunąć nawet 75% fruwających zanieczyszczeń. Jest to także świetna profilaktyka do odkurzania i sprzątania, ponieważ mniej zanieczyszczeń w powietrzu oznacza także mniejszą ilość osiadających na meblach czy podłodze.

Pozostałe techniki w walce z kurzem

Kurz zbiera się najprościej na tkaninach, dlatego trzepanie dywanów, regularna zmiana firan, zasłon, koców, narzut to kolejne czynności, które pomogą nam w walce. Na szczególną uwagę zasługuje także częste czyszczenie rolet. Odkurzanie materaca to następny punkt, jaki powinien znaleźć się na liście działań przeciwko kurzowi. Alergicy powinni zrezygnować z dużej ilości tkanin w swoim otoczeniu. Kurz w dużych ilościach zbiera się także na książkach, dlatego ważne jest aby korzystać z zamykanych regałów lub regularnie odkurzać także książki. Pod meblami to kolejne miejsce, gdzie należy trzymać porządek. Zwłaszcza jeśli chodzi o łóżka, gdzie kłębić mogą się istne tumany kurzu. W tym wypadku podczas snu wdychamy ogromną ilość kurzu, nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, a także na jakości naszego snu. Najlepszy wypoczynek dla naszego organizmu to ten, który odbywa się na świeżym i czystym powietrzu. Dzięki temu odpowiednio się dotleniamy.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ