Malowanie ścian to najszybszy i jednocześnie najtańszy sposób na zmianę wystroju wnętrza. Wybranie farby nie jest sprawą prostą. Wybierając farbę powinniśmy kierować się nie tylko jej kolorem, ale także przeznaczeniem pomieszczenia, w którym będziemy ją stosować. Ścian w kuchni nie powinniśmy malować tą samą farbą, którą wybraliśmy do salonu. Kuchnia to bardzo specyficzne pomieszczenie. Ściany są w niej narażone nie tylko na zabrudzenia, ale także na wilgoć.

Jaka farba jest najlepsza do kuchni?

Farba do kuchni powinna zabezpieczać ściany przed zabrudzeniami, wilgocią i zmiennymi temperaturami. Powinna też być łatwa do utrzymania w czystości i bezpieczna dla domowników. Na rynku mamy do wyboru szeroki wybór farb przeznaczonych do malowania ścian w kuchni. Są to farby paroprzepuszczalne (ściana może „oddychać”), odporne na pleśń, łatwe do utrzymania w czystości. Możemy wybrać:
-farbę lateksową. Koniecznie wybieramy tę, która na opakowaniu ma napis: „do stosowania w kuchniach i łazienkach”. Farba lateksowa jest odporna na wilgoć i
zabrudzenia;
-farbę ceramiczną. Powierzchnia pomalowana tą farbą jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kolor tych farb jest wyjątkowo trwały, nadają się do malowania
ścian nawet w bardzo słonecznych kuchniach. Wadą farb ceramicznych jest wysoka cena;
-farbę akrylową. Jest odporna na zabrudzenia i wilgoć. Nie traci koloru pod wpływem promieni słonecznych.
Do malowania ścian w kuchni polecane są farby z połyskiem, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają doskonałe właściwości kryjące.

Jak malować ściany w kuchni?

Niezależnie od tego jaki rodzaj farby wybierzemy do pomalowania ścian w kuchni przed malowaniem musimy je odpowiednio przygotować. Ściana powinna być równa, sucha i czysta. Jeżeli odświeżamy ścianę, która była wcześniej malowana przed nałożeniem nowej farby jej powierzchnię zmywamy wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Dzięki temu usuniemy z niej zabrudzenia. Kiedy ściana jest czysta i sucha nanosimy na nią preparat gruntujący. Dzięki temu wybrana przez nas farba będzie lepiej przylegała do ściany. Wybierając się po zakup farby sprawdzamy jej wydajność (dzięki temu obliczymy jaką ilość farby musimy zakupić) oraz czas schnięcia. Wybór koloru farby zależy od naszego gustu.

Malowanie ścian to najszybszy sposób na ich wykończenie. Ściany w kuchni narażone są na wilgoć i zabrudzenia, także tłuste. Farba do kuchni musi więc spełniać specjalne wymagania. W sklepach znajdziemy szeroki wybór farb przeznaczonych do kuchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ