Jakie są rodzaje kont bankowych? Czym się różnią? Krótki przewodnik dla początkujących

Przywykliśmy do trzymania pieniędzy na rachunku bankowym. To wygodny i bezpieczny sposób gromadzenia środków ze stałym i nieograniczonym dostępem do nich. Warto poznać rodzaje kont bankowych i zdecydować się na wybór rachunku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego[1], około 20% dorosłych Polaków nie posiada rachunku bankowego (dane z roku 2015). Wśród osób nieubankowionych dominują osoby w przedziale wiekowym 65+ (57%). Co ciekawe, okazuje się również, że 30%  młodych ludzi między 18 a 24 rokiem życia nie posiada konta w banku.

Konta osobiste – fundament bankowej oferty

Konta osobiste stanowią podstawę oferty bankowej. Każdy bank proponuje co najmniej kilka rodzajów rachunków, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wśród nich przeważają konta ROR, coraz większą popularnością cieszą się również konta oszczędnościowe. Ponadto można wybierać pomiędzy kontami z dostępem do internetu oraz kontami tradycyjnymi – w ostatnim  przypadku wszystkie sprawy załatwia się bezpośrednio w placówce.

Konto ROR czy oszczędnościowe?

Podstawowy podział kont bankowych uwzględnia konta:

  • ROR – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy;
  • oszczędnościowe.

ROR służy przede wszystkim do przechowywania bieżących środków oraz przeprowadzania transakcji, np. dokonywania opłat za rachunki. Do takiego konta dołączona jest karta płatnicza, za pomocą której można dokonywać transakcji bezgotówkowych lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, wbrew swojej nazwie, z reguły nie nadaje się do oszczędzania z uwagi na brak oprocentowania. 

Konto oszczędnościowe pozwala powiększać gromadzony kapitał o wypracowane odsetki zgodnie z określonym oprocentowaniem. Im jest ono wyższe, tym większych zysków można się spodziewać. Wszystko odbywa się w sposób całkowicie bezpieczny, czyli bez ryzyka utraty choćby złotówki. Warto pamiętać, że podawane oprocentowanie (jeśli w regulaminie nie jest ustanowione inaczej) liczone jest w skali roku.

Konto indywidualne czy firmowe?

Banki kierują swoją ofertę do klientów indywidualnych oraz klientów biznesowych, w efekcie czego można spotkać się z podziałem na konta indywidualne i firmowe. Konta indywidualne dedykowane są osobom fizycznym, które chcą założyć prywatny rachunek na potrzeby gromadzenia środków, np. stanowiących dochody z pracy na etacie lub innych form zatrudnienia. Konta firmowe to rachunki przeznaczone dla przedsiębiorców – osób prowadzących firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółek. Różnice między tymi kontami polegają przede wszystkim na kosztach wynikających z bieżącej obsługi rachunku.

Konto dla dzieci i dla osób pełnoletnich

Pisząc o rodzajach kont bankowych warto wspomnieć także o rachunkach dedykowanych dzieciom – zwykle powyżej 12 roku życia, do osiągnięcia pełnoletniości lub do 24 lat (w zależności od oferty konkretnego banku). W porównaniu z kontami dla osób dorosłych mają one dość ograniczone funkcjonalności, np. limit miesięcznych wypłat z bankomatu.

Konta złotówkowe i walutowe

W ofercie banków można także wyróżnić podział na konta:

  • złotówkowe;
  • walutowe.

Oba różnią się tym, że te pierwsze prowadzone są w polskiej walucie, a drugie w walucie obcej – najczęściej USD, GBP, EUR, CHF.

[1] http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/20-proc-doroslych-polakow-nie-ma-konta-bankowego,44476.html

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ