Panele fotowoltaiczne
fot. Pixabay.com

Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego domu w panele fotowoltaiczne? Nie wiesz, jaki typ paneli wybrać? W poniższym wpisie podpowiadamy, jakie zalety i wady mają panele mono- i polikrystaliczne. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/panele-monokrystaliczne-czy-polikrystaliczne-ktore-wybrac-poznaj-wady-i-zalety-obu-rozwiazan/

Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie. Na ich instalację można uzyskać dofinansowanie, coraz więcej więc osób decyduje się na ich instalację. Pewnie nie raz zdarzyło się Wam odebrać telefon od marketera, który chciał Wam zaproponować to rozwiązanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę również to, że zmienia się klimat, a w naszej szerokości geograficznej słońce świeci coraz jaśniej i mocniej, wybór paneli jest opcją mocno wskazaną. Na czym więc polega ich działanie? Właśnie na konwertowaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych na prąd elektryczny.

Panele fotowoltaiczne dzieli się ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Najczęściej produkowane są z krzemu. Dwa najpopularniejsze rodzaje to panele mono- i polikrystaliczne. Do produkcji tych pierwszych zostały wykorzystane pojedyncze kryształki krzemowe. Panele polikrystaliczne natomiast są wykonane z kryształków krzemu, które stygną w specjalnej kadzi. Taki proces nie ma miejsca w przypadku paneli monokrystalicznych. Stąd też wynika ich charakterystyczna nieregularna struktura.

Sprawdzamy wady i zalety paneli fotowoltaicznych

Najważniejsze zalety paneli monokrystalicznych to:

  • najstarsza i najpopularniejsza technologia wytwarzania prądu przy pomocy fotowoltaiki;
  • są bardzo wydajne i efektywne w działaniu i konwertowaniu energii słonecznej na prąd elektryczny;
  • są odporne na wysokie temperatury i bardzo trwałe;
  • mogą służyć nawet 25 lat.

Panele monokrystaliczne mają jednak również swoje wady, o których także warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich instalację. Na ich niekorzyść działa fakt, że są bardzo drogie. Decyduje o tym proces ich produkcji oraz sposób wykonania. Panele te wymagają również szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Bardzo łatwo absorbują brud i zanieczyszczenia, a te z kolei mogą prowadzić do ich bardzo szybkiej awarii.

Jeśli chodzi natomiast o zalety i wady paneli polikrystalicznych to wśród najważniejszych wymienić warto:

  • koszty produkcji tych urządzeń są niższe, a co za tym idzie cena rynkowa jest również niższa niż ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych;
  • ten rodzaj paneli jest również znacznie mniej wytrzymały i bardziej podatny na zniszczenia.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ