Bóle brzucha, gorączka, osłabienie – takie objawy mogą świadczyć o wielu chorobach zarówno układu pokarmowego, jak i ogólnoustrojowych. Jedną z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna, która zaliczana jest do nieswoistych zapaleń jelit. Jak można rozpoznać tę chorobę i jak się ją leczy? W tym artykule przybliżamy problematykę związaną z tym schorzeniem.

Jakie objawy wskazują na rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna?

Jak to zostało wyżej wspomniane, choroba Leśniowskiego-Crohna nie nadje jednoznacznych objawów mogących wskazać na tę jedną, konkretną przypadłość. Do głównych objawów choroby zalicza się:

– bóle brzucha umiejscowione po prawej stronie;

– gorączkę;

– wzdęcia;

– zmiany w okolicy odbytu;

– utratę masy ciała.

Czasami chorobie mogą towarzyszyć takie przypadłości jak:

– aftowe zapalenie jamy ustnej;

– rumień guzowaty;

– bóle stawów;

– choroby wątroby.

Jak można stwierdzić chorobę Leśniowskiego-Crohna?

W celu potwierdzenia diagnozy lekarz zleca wykonanie badań. Podstawą jest badanie krwi – OB oraz CRP. W celu dalszej diagnozy może zostać zlecone wykonanie kolonoskopi, usg jamy brzusznej czy tomografii jamy brzusznej.

W jaki sposób leczy się chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Leczenie choroby jest dobierane do indywidualnego przypadku i ma na celu złagodzenie głównych objawów występujących u chorego. Taki sposób leczenia jest konieczny z uwagi na to, że nie ma opracowanej jednej, uniwersalnej terapii, która można wdrożyć w każdym przypadku.

Kiedy uda się doprowadzić do remisji choroby bardzo ważne jest wyeliminowanie z życia czynników mogących doprowadzić do nawrotu objawów. Istotne jest przede wszystkim utrzymanie zdrowej diety, w której będzie jak najmniej żywności przetworzonej, zawierającej duże ilości cukrów czy nasyconych tłuszczy. Należy też wyeliminować, w miarę możliwości, czynniki mogące powodować stres.

W czasie terapii oraz w okresie remisji choroby warto wspierać układ pokarmowy odpowiednio dobranymi probiotykami, które zawierają szczepy korzystnych dla ludzkiego organizmów bakterii. O ich dobroczynnym wpływie na organizm można przeczytać więcej na stronie www.lactoral.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ