Czy CB radio jeszcze istnieje? Komu potrzebne?

Kiedyś CB radio było bardzo popularne. Samochody z charakterystycznymi antenkami na dachu nikogo nie dziwiły. Dzisiaj to się zmieniło, więc niektórzy myślą, że bezpowrotnie przeminęła era CB radia. Czy rzeczywiście?

CB radio – czy jeszcze istnieje?

Nietrudno zauważyć spadek zainteresowania CB radiem. Wystarczy popatrzeć na przejeżdżające auta i sprawdzić, na których widnieje antenka, czyli znak rozpoznawczy tego urządzenia. Jeśli przez kilka godzin naliczymy kilka takich pojazdów, to i tak można to uznać za sukces, bo dziś to zjawisko marginalne. Potwierdzają to zresztą sprzedawcy, którzy w dawnych latach codziennie mieli klientów zainteresowanych CB radiem. Jak twierdzą niektórzy z nich – sprzedaż spadła o około 80 procent! Już po tym więc widać, jak wiele się zmieniło.

Kto więc może być zainteresowany kupnem CB radia

Jaka jest przyczyna tej zmiany?

Jest ich zapewne kilka, ale główna ma oczywiście związek z rozwojem najnowszych technologii. Dawniej, gdy połączenia na telefony stacjonarne były drogie, nie było “komórek” (a jak były, dzwonienie się nie opłacało), CB radio stanowiło jedyny darmowy sposób komunikacji. Łatwo więc zrozumieć fenomen tego urządzenia. Dzisiaj zaś rachunki za połączenia komórkowe są niskie, korzystamy z abonamentów bez limitów, dostępne są media społecznościowe, więc kontakt jest tak łatwy, że CB radio ze swoim całym oprzyrządowaniem jawi się jako straszny archaizm.

Co więcej, nawigacje stały się wszechobecne, a ich funkcje są coraz lepsze, bardziej intuicyjne. Nawet wielka zaleta CB radia, czyli ostrzeganie innych kierowców przed policją, nie jest dzisiaj przewagą, bo łatwo ściągnąć na telefon aplikacje działające w ten sam sposób. To samo można powiedzieć o informacjach dotyczących utrudnień na drodze (wypadków, korków). O tym również łatwo się dowiedzieć za pomocą nawigacji czy aplikacji.

CB radio

Kto więc może być zainteresowany kupnem CB radia?

Jest jedna grupa zawodowa, dla której to ciągle ważne i nic się w tej materii nie zmieniło przez lata. Dla nich pytanie: jakie CB radio kupić, jest tak samo istotne, jak dawniej. Mowa oczywiście o kierowcach zawodowych, bo właśnie dzięki temu urządzeniu mogą oni szybko trafić na rozładunek lub błyskawicznie ustalić trasę.

Osoby używające CB radia na co dzień twierdzą, że sprzęt ten będzie znów zyskiwał na popularności, bo jest niezawodny, odporny na bolączki nowych technologii, na przykład braku internetu czy aktualizacji. Zresztą, dla kierowców zawodowych CB radio to też inne zalety, które pomagają im przetrwać nawet najdłuższe, najbardziej męczące trasy. Z jednej strony, w każdej chwili można zadać proste pytanie o to, gdzie warto zjeść coś dobrego w nieznanej okolicy. Mogą być pewni, że dostaną ciekawy “cynk”, dzięki czemu trafią pod wskazany adres i nie będą zmęczeni błądzić po omacku. Z drugiej strony, CB radio zapewnia normalne, luźne rozmowy, głos drugiego człowieka, co jest nieocenione, gdy samotność bądź nuda doskwiera.

Jak więc łatwo zauważyć, choć CB dla większości jest passe, to dalej żyje, a ogłoszenie o jego śmierci, jest zdecydowanie przedwczesne i nieuzasadnione.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ