Dlaczego i kiedy należy bielić drzewa owocowe?

Drzewa owocowe wymagają szczególnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Polega ona na pokryciu pnia specjalnym preparatem zabezpieczającym, który tymczasowo barwi korę na biało. Jaki jest cel bielenia drzew, kiedy i jak je prawidłowo przeprowadzać?

Bielenie drzew owocowych nie zabezpiecza pnia przed szkodnikami, bezpośrednio nie wpływa też na ich estetykę czy ilość owoców, które pojawią się w sezonie. Ten zabieg ma na celu ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi w okresie zimowym, które mogą powodować uszkodzenia drzew. Efektem są nieestetyczne i groźne dla drzew rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia pnia. Uszkodzeniom ulegają nawet tkanki wewnętrzne, czego objawem jest zbrunatnienie komórek.

Dlaczego na pniach drzew owocowych pojawiają się pęknięcia?

Mroźna zima ze stale utrzymującą się minusową temperaturą jest mniej groźna dla jabłoni, grusz czy wiśni niż wahania temperatur, charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. W czasie słonecznej zimowej aury temperatura w ciągu dnia może znacząco wzrosnąć, by nocą znów zaatakować mrozem. Takie gwałtowne zmiany w ciągu doby powodują rozhartowanie się tkanek drewna w dzień i ponowne marznięcie w czasie nocnych przymrozków. Malowanie drzew mlekiem wapiennym powoduje, że słońce odbija się od białej powierzchni i drzewo nie nagrzewa się tak mocno.

– Narażone na wahania temperatury zimą są zwłaszcza jabłonie, grusze, wiśnie czy śliwy. Chroniąc je należy pamiętać, że do największej ekspansji słońca zimą dochodzi od strony południowej, dlatego też bieląc drzewa powinniśmy ze szczególną starannością pokryć korę właśnie od południa – podpowiada ekspert działu Ogród w serwisie www.DOM.pl.

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenie drzew owocowych wykorzystuje się mleko wapienne, czyli roztwór wapna i wody (2 kg wapna na  10 l wody). Możemy kupić również gotowe mieszanki, dostępne w sklepach ogrodniczych. Aby roztwór nie spływał z drzewa, do jego zagęszczenia stosuje się glinę lub krowieniec.

– Co istotne, mleczko wapienne dodatkowo odkwasza glebę, a nawóz zwierzęcy (krowieniec) dokarmia rośliny – dodaje ekspert www.DOM.pl – Taki wzbogacony roztwór jest więc bardziej wartościowym rozwiązaniem niż pokrywanie drzew farbą emulsyjną, która owszem – dłużej się utrzymuje – ale nie dostarcza glebie żadnych składników pokarmowych, a wręcz może jej zaszkodzić. Ponadto, wiosenne deszcze spłuczą wapno i drzewo wróci do swojego estetycznego wyglądu.

Bielenie drzew – kiedy malować?

Błędne przekonanie, że bielenie drzew owocowych zabezpiecza je przed skutkami ocieplenia wiosną powoduje, że amatorzy ogrodnictwa malują drzewa na przełomie lutego i marca. Jak wspomniano wyżej, negatywne skutki powoduje zmienna aura zimą – rozgrzewanie i ponowne marznięcie tkanek – dlatego też zabieg bielenie drzew należy przeprowadzić już w grudniu, najpóźniej na początku stycznia.

– Woda opadowa zmywa wapno dlatego też pod koniec stycznia czy w lutym należy sprawdzić stan ochrony drzew i wtedy ewentualnie przeprowadzić bielenie ponownie – wskazuje ekspert www.DOM.pl – Pierwszy etap bielenia przeprowadzony pod koniec zimy jest błędem, nie przynoszącym żadnych pozytywnych rezultatów.

Do bielenia drzewa używamy pędzli o długim i miękkim włosiu. W przypadku chropowatej, nierównej kory warto użyć specjalnego pędzla, tzw. ławkowca. Efektywna i szybsza jest metoda natryskowa, polegająca na nanoszeniu mleka wapiennego specjalnym agregatorem.

– Pamiętajmy, by w czasie bielenia drzew odpowiednio zabezpieczyć również siebie, zakładając odzież ochronną, rękawice i gogle, które ochronią nas przed niebezpiecznym działaniem wapna – podsumowuje ekspert www.DOM.pl.

Źródło: http://pracownia-projekty.dom.pl/

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ