Dysk HDD

Jaka jest przewaga dysków SSD nad HDD? Z czego to wynika? Czy ważna jest marka dysku, który kupisz? Poznaj odpowiedzi na te, a także inne pytania!

Dysk HDD czy dysk SSD do laptopa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest specjalnie skomplikowana. Na ten temat napisano już setki poradników i zdecydowana większość użytkowników komputerów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dyski SSD są po prostu szybsze i wydajniejsze. Dlatego też jeśli planujesz zakup nowego komputera, zadbaj o to, aby miał on właśnie taki podzespół. Jeżeli jednak Twój leciwy laptop ma dysk HDD albo Twój stary dysk uległ awarii, w miarę możliwości poszukaj dysku SSD.

Zanim przedstawimy, dlaczego to tak korzystne rozwiązanie, trzeba choć na moment zwrócić uwagę na inny aspekt. Na rynku znajdziesz całą masę dysków różnych firm, a poszczególne modele z pewnością będą znacząco różniły się między sobą pod względem ceny. Oczywiście w pewnym stopniu zależy to od precyzyjnych parametrów, często jednak kuszące dla użytkowników są oferty dysków od mało znanych firm. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę, iż dysk do komputera warunkuje pracę całego urządzenia, a jego awaria może być dramatyczna w skutkach. Dlatego o wiele lepiej wybierać akcesoria renomowanych marek, takich jak np. Samsung, który od lat jest jednym z rynkowych liderów w zakresie elektroniki.

Dysk do komputera? Tylko SSD!

Dysk SSD jest przede wszystkim znacznie szybszy niż którykolwiek dysk HDD. Prędkość zapisu i odczytu danych jest nawet kilkunastokrotnie wyższa, co znacząco poprawia komfort Twojej pracy. I o ile jest to faktycznie największa przewaga tego rozwiązania, to należy pamiętać, że argumentów za przesiadką na dysk do komputera SSD jest znacznie więcej.

Dyski SSD są znacznie trwalsze niż HDD, wykazują wyższą odporność na działanie uszkodzeń mechanicznych czy pola magnetycznego, a do tego lepiej zachowują się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Posiadacze dysków HDD wielokrotnie doświadczyli problemów związanych ze spowolnieniem procesów np. w trakcie upałów. Ponadto dyski SSD są praktycznie bezgłośne, nie emitują żadnego hałasu w czasie pracy.

Dyski SSD są praktycznie bezawaryjne, rzadko przytrafiają się im usterki – to bardzo ważne, w końcu na takim nośniku możesz przechowywać niezwykle cenne dla siebie dane. Z tego też powodu producenci zazwyczaj obejmują takie dyski do komputera dłuższą gwarancją. I w końcu – SSD są po prostu znacznie wydajniejsze. Szczególnie widoczne staje się to przy dość intensywnym użytkowaniu komputera, np. przez programistów lub grafików. Nie musisz jednak mieć takiej profesji, aby cieszyć się funkcjonalnością dysków SSD, wysokiej klasy modele kupisz nawet za kilkaset złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ