Gry towarzyskie od pewnego czasu mają nowego lidera, jakim jest Escape Room. Pokoje zagadek to nowa forma rozrywki i spędzania wolnego czasu, która fascynuje coraz większą rzeszę osób. Escape Room przybyły nad Wisłę ze Stanów Zjednoczonych i wzorowane są na popularnych grach komputerowych. W wielkim skrócie polegają na rozwiązywaniu zagadek i odnalezieniu klucza, który pozwoli uwolnić się z zamkniętego pokoju. Zobaczcie, czym jest Escape Room i jak grać w tę grę towarzyską?

Escape Room, czyli…?

Escape Room to gra towarzyska przeznaczona dla grup od 2 do 5 osób. Grupa ta zamykana jest w tajemniczym pokoju, w którym musi rozwiązać tematyczną zagadkę powiązana z miejscem, w którym się znajdują. W czasie rozgrywki, w pokoju nie ma nikogo poza uczestnikami, jednak są oni obserwowani przez „ukryte” kamery. Gra opiera się na wcześniej ustalonym scenariuszu. O zasadach panujących w grze oraz jej celu uczestnicy informowani są przez tzw. Mistrza Gry. Ich zadaniem jest rozwiązanie zagadki i wydostanie się z pokoju. Aby to zrobić, muszą  szukać wskazówek, kodów i haseł, a także łączyć ze sobą znalezione elementy. Logiczne łamigłówki pozwolą poznać im historię i ukończyć grę.

Jak się gra w Escape Room?

Popularność pokojów zagadek sprawiła, że w Polsce pojawiają się coraz to nowsze pokoje. Można podążać śladami Inków w poszukiwaniu złota, zamienić się w szpiegów w powojennej Warszawie lub rozwikłać morderstwo w Orient Expressie. Bez względu na to, jaki pokój zagadek się wybierze, w rozgrywce należy, używać logiki. Graczom nie mogą iść na skróty i stosować siły. Co więcej, aby rozwikłać zagadkę i wyjść z tajemniczego pokoju, muszą oni ze sobą współpracować.  W rozwiązywaniu zagadki liczy się tez komunikacja, spostrzegawczość i spryt. Całość rozgrywki trwa ok. 60 minut. Na graczy w tym czasie czekają różnorodne zagadki od układania puzzli, przez zadania matematyczne, aż do wynajdowanie wskazówek w tekstach czy na obrazkach. Zazwyczaj uczestnicy zabawy mogą też skorzystać z dwóch podpowiedzi Mistrz Gry, czyli osoby z obsługi Escape Room.

A co jeśli się nie uda?

Każdy z pokojów ma oznaczony stopień trudności. Jeden jest mniejszy drugi większy. Zagadki są zazwyczaj na tyle skomplikowane, że nie da się ich rozwiązać w kilka sekund. Niekiedy grupy mają z tym poważny problem i nie udaje im się zdążyć przed wyznaczonym czasem. W takim przypadku  drzwi do pokoju otwiera osoba z obsługi Escape Room, która wyjaśnia, co należało zrobić i gdzie szukać podpowiedzi.

Escape Room – kto może uczestniczyć?

Escape Room to świetna zabawa dla wszystkich, bez względu na płeć czy wykształcenie. Do pokoju zagadek przychodzą zarówno grupy znajomych, jak i rodziny, pary czy zespoły pracownicze. Ta gra towarzyska jest też częstym wprowadzeniem do wieczoru kawalerskiego czy panieńskiego.  Z Escape Room korzystają również firmy, które w pokojach zagadek organizują imprezy integracyjne. Do Escape Room można się również wybrać z dziećmi, minimalny wiek to 14 lat, dzieci poniżej tej granicy muszą być pod opieką dorosłego.

Ile kosztuje Escape Room?

Udział w Escape Room nie jest drogi. Cena uzależniona jest od rodzaju pokoju, w którym chce się zostać zamkniętym. Średni koszt pokoju zagadek to ok. 80 zł za całą grupę, chociaż pokoje, które są bardziej rozbudowane, mogą kosztować nawet i powyżej 150 zł.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ