Inseminacja domaciczna

Wśród metod leczenia bezpłodności znajdują się także inseminacje. Polegają one na wprowadzeniu do dróg rodnych kobiety przygotowanego wcześniej nasienia dawcy (partnera lub dawcy obcego). Najczęściej wykonywana jest inseminacja domaciczna. Żeby zabieg się powiódł, musi być wykonany w odpowiednim dniu cyklu kobiety (wtedy, gdy ma owulację). Czasami konieczna jest dodatkowa stymulacja jajeczkowania.

Przed inseminacją – kobieta

Zanim inseminacja domaciczna zostanie wykonana pacjentka musi wykonać podstawowe badanie ginekologiczne. Musi też mieć wynik badania cytologicznego wykonanego w ciągu ostatniego roku, wyniki badania pH pochwy a także wykonać USG dopochwowe. Ważne, żeby USG uwzględniało liczbę pęcherzyków jajnikowych.

Może być także konieczne wykonanie badania hormonalnego (jeśli kobieta wymaga dodatkowej oceny rezerwy jajnikowej). Kobieta poddająca się inseminacji podpisuje zgodę na jej przeprowadzenie.

Dodatkowo w przypadku kobiety może okazać się konieczna symulacja owulacji. Jest tak w przypadkach gdy występują zaburzenia symulacji, kobieta ma ponad 35 lat, ma endometriozę drugiego stopnia, wcześniejsze inseminacje się nie powiodły lub nie została ustalona jednoznaczna przyczyna niepłodności.

Przed inseminacją – mężczyzna

Dawca nasienia musi także przejść badania ogólne a ponadto badaniu poddaje się jego nasienie. Pomaga to nie tylko ustalić przyczynę niepłodności ale też wybrać sposób postępowania z nasieniem po jego pobraniu. Nasienie pobierane jest poprzez masturbację. Mężczyzna powinien wcześniej przez kilka dni unikać stosunków seksualnych i masturbacji.

Nasienie poddaje się obróbce (podanie nasienia bez obróbki powoduje miejscową reakcję obronną macicy). W trakcie obróbki oddziela się plemniki od plazmy nasienia, usuwa z powierzchni plemników substancje przeszkadzające, usuwa bakterie i wirusy, poddaje się je kapacytacji).

Przed inseminacją – partnerzy

Oboje partnerzy muszą lekarzowi powiedzieć i problemach z poczęciem i o ewentualnym wcześniejszym leczeniu niepłodności. Oboje partnerzy muszą mieć wynik badania serologicznego z ostatniego półrocza.

W kwestiach formalnych – jeśli dawcą nasienia nie jest partner musi zostać podpisane potwierdzenie, że partner uzna swoje ojcostwo wobec dziecka urodzonego dzięki inseminacji domacicznej. W przeciwnym wypadku zabieg nie zostanie wykonany.

Inseminacja cena

Koszty inseminacji wykonywanej prywatnie wahają się pomiędzy 500 a 1500 PLN za jedną próbę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ