Mogłoby to wydawać się oczywiste i proste dla osób, które posiadają karty rowerowe, aczkolwiek warto chyba zaznaczyć, że jazda na dwóch kołach może przybierać różną formę. Mianowicie może to przypominać sport typowo rekreacyjny, ale także turystyczny, górski czy też bardziej ekstremalny. Obecnie z rowerem można wyczyniać naprawdę wiele rzeczy, o których nikt wcześniej by nie pomyślał ani nie odważył się spróbować. Wraz z narastającym zainteresowaniem powstaje również coraz więcej modeli pojazdów dwukołowych, a wraz z nimi mnóstwo dodatków, o których także dzisiaj wspomnimy. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego głównie wokół tej kwestii będzie kręcił się poniższy artykuł.

Kask, ochraniacze i pozostała zbroja

Oczywiście nie mogliśmy zacząć od niczego innego jak właśnie całego zestawu chroniącego nasze ciało przed upadkiem albo poważniejszymi obrażeniami. Zatem pierwszym elementem koniecznym będzie kask, który można podzielić na 3 typy:  miejski, sportowy i przeznaczony do sportów ekstremalnych. Pierwszy z nich jest chyba najpopularniejszym rodzajem, który jest bardzo ekonomiczny i dość uniwersalny. Natomiast pozostałe dwa odznaczają się przede wszystkim mocniejszą budową i kompletnie innym kształtem, który zapewnia jednocześnie opływowość, a co za tym idzie zmniejszają opór powietrza i czynią nas szybszymi podczas jazdy.

Jednak podczas wyboru kasku warto wybrać się do profesjonalnego sklepu sportowego, gdzie specjaliści będą w stanie Ci doradzić i pomóc przy wyborze odpowiedniej wielkości, kształtu czy materiału z jakiego został wykonany, by pasował do dyscypliny, którą uprawiasz. Wszystkie te czynniki oraz wiele innych jest niezbędnych do dobrania idealnego kasku na Twoją głowę. Ponadto potrzebne Ci będą ochraniacze na łokcie, kolana, o ile są to Twoje pierwsze jazdy na rowerze lub zamierzasz uprawiać sporty bardziej dynamiczne i niebezpieczne. Przydatne również okazują się rękawiczki zarówno latem, jak i podczas chłodniejszych pór roku.

Gdzie jeździć?

To również zależy od sposoby jakim chcesz poruszać się na rowerze. W przypadku osób, które zwyczajnie pragną dojeżdżać do pracy, szkoły czy gdziekolwiek w mieście powinny poruszać się naturalnie wyznaczonymi dróżkami rowerowymi. Jednak nie zawsze są one udostępnione dla mieszkańców, dlatego wówczas konieczne jest wyjechanie na drogę wraz innymi środkami komunikacyjnymi, które mogą stanowić nie lada zagrożenie dla rowerzystów. Niestety są oni często dyskryminowani na drogach i lekceważeni, a przecież mają takie sama prawa do poruszania się po jezdni jak pozostali. Mimo wszystko trzeba zachować ostrożność, ponieważ starcie z jakimkolwiek innym pojazdem może okazać się bardzo niebezpieczne.

Z kolei dla osób, które preferują jazdę górską albo jeszcze bardziej ekstremalną powinny korzystać wyłącznie z wyznaczonych tras i miejsc, gdzie mogą także wykonywać różnego rodzaju triki. Powstaje teraz coraz więcej takich parków, gdzie można uprawiać sporty wyczynowe. Natomiast tereny górskie nie zawsze mają wyszczególnione trasy dla rowerzystów, dlatego podczas jazdy po lesie trzeba mieć na uwadze pieszych, dla których Ty również możesz stanowić zagrożenie. Najważniejsza jest przede wszystkim roztropność i zdrowy rozsądek.

Dodatkowy sprzęt

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim Smartcams akcesoria do kamer sportowych, które podobnie jak same rejestratory mogą zadbać o Twoje bezpieczeństwo w czasie drogi po górskich terenach albo ulicach miasta. Kamerki mogą cały czas nagrywać bieżącą sytuacje na drodze, co pozwoli w razie ewentualnej kolizji czy wypadku ustalić kto tak naprawdę zawinił. Materiał filmowy zostaje trwale zapisany, dzięki czemu możesz w dowolnej chwili je przeglądać. Współcześni producenci oferują również wiele innych dodatkowych funkcji, jak na przykład wbudowana nawigacja, pomiar prędkości czy też perfekcyjne kręcenie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Wszystko to może także przydać się sportowcom, którzy przygotowują się na zawody i muszą nieustannie kontrolować swoją formę oraz postępy. Zachęcamy do zakupu kamerek wraz z akcesoriami, dzięki którym będą mogły stabilnie i bezpiecznie stać, a także posiadać ponadprzeciętną pamięć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ