Jak nagradzać swoich pracowników i dlaczego warto to robić

Podstawowe wynagrodzenie już dawno przestało być jedynym wyznacznikiem atrakcyjności danego pracodawcy. Obecnie coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, które mają przyciągnąć nowych pracowników do danej firmy, ale i także zatrzymać tych aktualnych. Dużą popularnością cieszy się więc karta premiowa, karty sportowe, czy nawet ubezpieczenie zdrowotne.

Karta premiowa – nowy sposób na premiowanie pracowników

Coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców zyskuje karta premiowa, będąca rodzajem  karty przedpłaconej. Premiowani pracownicy sami mogą zdecydować, jaki rodzaj nagrody sobie wybiorą i jakie zakupy będą wykonane przy jej użyciu – co na ogół okazuje się znacznie bardziej korzystnym wyjściem, niż np. zakup gotowych nagród rzeczowych.

Co więcej, karta ta niesie ze sobą szereg innych korzyści: przede wszystkim nie jest obciążona składkami ZUS (do kwoty zwolnienia od podatku), nie podlega ustawie o podatku VAT, a ponadto stanowi koszt uzyskania przychodu. Karta jest więc czystym zyskiem dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Warto, by Twoja firma przyznawała je podopiecznym – np. za sukcesy w sprzedaży.

Sportowa karta benefitowa

To bardzo popularny dodatek dla pracowników, oferujący im szereg darmowych wejść do różnych obiektów sportowych – takich jak pływalnie, siłownie, sauny, groty solny, ale też na zajęcia fitness, z zakresu sztuk walki, itp. To bez wątpienia jeden z ciekawszych dodatków pracowniczych, o który warto zadbać – tym bardziej, że kultura fizyczna jest obecnie na topie.

Pakiet dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Zdecydowanie polecamy, by w ramach nawiązywanego z pracownikami stosunku pracy gwarantować im także dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niemu, pracownicy otrzymają wsparcie finansowe np. w przypadku swojej choroby lub choroby bliskiego członka rodziny.

Pakiety ubezpieczeniowe mogą też wspierać pracowników w leczeniu, jak również pomóc im w szybszym umówieniu wizyty do specjalisty. Twoi podwładni będą zadowoleni z takiego stanu rzeczy – tym bardziej, że polska służba zdrowia wciąż nie stoi na dostatecznie wysokim poziomie.

Kupony i vouchery – korzystaj z nich!

Dla najlepszych pracowników możesz przewidzieć szereg kuponów, karnetów i voucherów. Z pewnością ucieszą się oni z darmowych „wejściówek” do kina czy teatru, a np. żeńska część Twojej załogi z pewnością doceni kupony na pobyt w SPA. Możesz zrobić mały rekonesans wśród swojej ekipy i zorientować się, jaki rodzaj tego typu dodatku najbardziej ją zainteresuje.

Warto przy tym rozgraniczyć wszelkie bilety i vouchery od takich nagród, jak np. karta premiowa. Ostatecznie karta premiowa będzie często wydatkowana na potrzeby życiowe pracownika i jego rodziny, natomiast wszelkie „wejściówki” będą przeznaczone typowo na zaspokojenie jego indywidualnych, osobistych potrzeb.

Dlaczego warto premiować podwładnych?

Dlaczego w ogóle warto premiować swoich pracowników? Bowiem premie dają im dodatkowy cel w pracy. Podstawowa pensja nigdy nie motywuje do wyższej wydajności: tą osiągnie się dopiero poprzez potencjalne, dodatkowe korzyści dla Twojej załogi. Ponadto, różnorodność nagród i ich duża częstotliwość cały czas będzie pozytywnie ją stymulowała i podtrzymywała wysokie morale.

Co więcej, nagradzany pracownik zawsze odczuwa większy komfort psychiczny i czuje się bardziej doceniany. A skoro czuje się w pracy doceniany, jest w stanie bardziej poświęcić się na rzecz przedsiębiorstwa i silniej się z nim utożsamiać. To ważne: pracownicy, którzy nie będą czuli się ważnym ogniwem zespołu, zaczną prędzej czy później szukać innego miejsca zatrudnienia.

Wymagaj, ale i nagradzaj

Pracownicy powinni być regularnie premiowani i mieć poczucie, że ich zaangażowanie zostaje zauważone i docenione. Wpływa to zarówno na morale całej załogi, jak i na jej wydajność. Motywowaniu może służyć więc np. karta premiowa, pakiet ubezpieczeniowy, ale też karty sportowe i wejściówki na wydarzenia kulturalne. Warto postawić na przynajmniej część z tych propozycji!

Więcej na Sodexo.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ