Dbanie o zdrowie intymne powinno być ważne dla każdej kobiety, szczególnie aktywnej seksualnie, która jest bardzie narażona na różnego rodzaju schorzenia czy infekcje. W tym celu każda pani powinna przede wszystkim zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą procesów zachodzących w jej ciele oraz najpopularniejszych problemów ginekologicznych. W ramach dzisiejszego artykułu przyjrzymy się przede wszystkim kwestii dni płodnych oraz dość popularnej u kobiet chorobie – nadżerce.

Dni płodne – co warto o nich wiedzieć?

W ciągu cyklu menstruacyjnego w którym wystąpiła owulacja pojawiają się również dni płodne i niepłodne. Ten pierwszy rodzaj dni to właśnie ten moment, w którym zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne. W dni niepłodne jest zupełnie odwrotnie. Warto wiedzieć, że każda kobieta może samodzielnie wyliczyć, kiedy wypadną konkretne dni. Wystarczy, że wie ile wynosi jej średnia długość cyklu oraz pamięta kiedy wystąpił pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To w zupełności wystarczy do przeprowadzenia obliczeń. Może również skorzystać z internetowych kalkulatorów dni płodnych zamiast robić rachunki samodzielnie.

Nadżerka. Jakie są jej objawy?

W ramach dzisiejszego artykułu postanowiliśmy również wspomnieć o nadżerce, ponieważ dotyka ona dużej ilości kobiet, a niestety najczęściej jest diagnozowana przez przypadek. Może o niej sygnalizować na przykład ból podczas stosunku lub krwawienie, które pojawia się po kontakcie seksualnym czy zaskakuje kobietę w inny dzień, poza typowym okresem.

Nadżerka najczęściej występuje w wyniku wielu kontaktów seksualnych lub u kobiet posiadających na przykład genetyczną skłonność do powstawania nadżerek. Często jest też wynikiem zaniedbań, czyli nieleczenia, nieprawidłowego leczenia lub niedoleczania infekcji intymnych. Może pojawić się także jako powikłanie po dopochwowej antykoncepcji czy jako efekt urazów mechanicznych.

Więcej informacji na temat wszystkich zagadnień związanych ze zdrowiem intymnym kobiety można znaleźć na portalu kobiecosc.info

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ