Lodówka jest tym sprzętem kuchennym, który pobiera najwięcej prądu. Pracuje przez 24 godziny, aby chłodzić i mrozić produkty spożywcze. Gdy nie chcesz płacić zbyt dużo za korzystanie z lodówki, sprawdź nasze porady!
Niskie koszty korzystania z lodówki wynikają zarówno z jej poboru energii, jak i z tego, jak z niej korzystamy. Wobec tego nawet wtedy, gdy kupimy energooszczędną lodówkę, ale nie będziemy używali jej energooszczędnie, wtedy nasze rachunki nie zmaleją. Także wtedy, gdy mamy starą lodówkę, która pobiera dużo energii, używanie jej z zachowaniem zasad oszczędności nie przyniesie dużych zmian.
Jaką lodówkę wybrać?
W sprzedaży najdziemy dzisiaj wiele różnych lodówek. Gdy interesuje nas energooszczędna lodówka, powinniśmy przede wszystkim poszukiwać modelu z wysoką klasą energetyczną, na przykład A, A+, A++ czy A+++. Takie lodówki pobierają najmniej energii i dzięki temu nie są drogie w utrzymaniu.
Warto przy tym wskazać, że klasa energetyczna jest inna dla każdej pojemności lodówki. Wobec tego lodówka mała, podblatowa będzie pobierała mniej energii od dużego modelu z tym samym oznaczeniem klasy energetycznej. Nie powinniśmy więc kupować lodówki „na wyrost”.
Gdzie umieścić lodówkę?
W instrukcji do lodówki znajdziemy dokładne informacje, w jakim miejscu powinna ona stać. Zasadniczo lodówki nie powinniśmy umieszczać blisko źródeł ciepła, na przykład piekarnika, grzejnika. Także nie powinno padać na nią bezpośrednio światło słoneczne. Poza tym pamiętajmy o odsunięciu lodówki od ściany.
Jak korzystać z lodówki i płacić mniej?
Lodówkę powinniśmy otwierać tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Zbyt długie otwarcie lodówki powoduje, że do środka dostaje się ciepłe powietrze i urządzenie musi pobrać więcej prądu, aby znów wrócić do niskiej temperatury.
Do lodówki nie wsadzajmy też ciepłych potraw, poczekajmy, aż będą miały temperaturę pokojową. Gdy mamy do rozmrożenia jakieś produkty, możemy też umieścić je w lodówce, a wtedy przez oddanie niskiej temperatury zmniejszą pobór prądu.