Piękne i lśniące włosy to wizytówka każdej kobiety. Aby takie były, dbamy o nie i stosujemy zabiegi codziennej pielęgnacji. Niestety niekiedy nasze włosy dopada przypadłość nazywana łupieżem. Nieestetyczne białe łuski pojawiają się na włosach i ubraniu oraz sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie. Co więcej, długotrwały łupież może prowadzić do poważnych problemów skóry głowy. Zobacz, jakie są przyczyny łupieżu i jak sobie z nim radzić.

Przyczyny powstawania łupieżu

Łupież to choroba skóry głowy. Przyczyną jego powstawania jest drożdżak, który znajduje się we florze bakteryjnej skóry. Mnoży się on, kiedy stosuje się nieodpowiednie środki do pielęgnacji skóry głowy, a także wtedy, gdy naraża się ją na zbyt długi przebywanie na suchym powietrzu. Do przyczyn powstawania łupieżu zalicza się również zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia przemiany materii. Łupież może również powstawać w wyniku niezdrowego tryby życia, stresu czy niewłaściwej diety.

Jak przeciwdziałać powstawaniu łupieżu?

Aby przeciwdziałać łupieżowi, należy zastosować działania profilaktyczne. Można do nich zaliczyć: wprowadzenie do diety witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu oraz odprężenia, systematyczne czyszczenie przyborów do czesania włosów, regularne pranie nakryć głowy, dokładne płukanie włosów i skóry głowy po każdym myciu, nieużywanie mydła do mycia głowy.

Rodzaje łupieżu – łupież zwykły

Łupież może występuje w kilku odmianach. Tą najpopularniejsza jest łupież zwykły. Polega on na złuszczaniu się naskórka głowy, bez występowania stanów zapalnych. Zmiany nie powodują uszkodzenia włosów. Zazwyczaj objawia się białymi ogniskami, które umiejscawiają się blisko twarzy. Do leczenia łupieżu tego rodzaju stosuje się maści antybiotykowe.

Rodzaje łupieży – łupież łojotokowy

Kolejnym rodzajem łupieżu jest te łojotokowy. Objawia się on w postaci nawarstwionych żółtych łusek. Oprócz sypiącego się łupieżu towarzyszy mu również łojotokowe zapalenie skóry. Zmianą tym może towarzyszyć też świąd i łysienie.

Jak pozbyć się łupieżu?

Pierwszym krokiem w pozbyciu się łupieżu jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych włosów. Bardzo ważne jest mycie włosów i niedoprowadzenie do ich przetłuszczania się. Dobrze jest też stosować odwodnienie preparaty kosmetyczne dostosowane do odmiany łupieżu, z którą się walczy.

W przypadku łupieżu suchego polecany jest szampon z podbiału. Należy wycierać go w skórę głowy przez kilka minut, a następnie dokładnie spłukać. W przypadku tłustego łupieżu, któremu towarzyszy zaczerwienienie i świąd dobrze jest stosować szampon wierzbowo-dziegciowy. Hamuje on nadprodukcję gruczołów łojowych oraz działa antyseptycznie.

W leczeniu łupieżu pomaga również tymianek. Przygotowuje się z niego płukankę, którą rozprowadza się na umytych włosach, a następnie spłukuje. Na skórę głowy można też nałożyć podgrzana oliwę z oliwek. Rozprowadza się ją na skórze za pomocą wacika i trzyma ok. 30 minut, aby potem zmyć szamponem przeciwłupieżowym.

Warto też pamiętać, że leczenie łupieżu powinno prowadzić się w porozumieniu z lekarzem – dermatologiem. Konsultacja ta przyspieszy jego usunięcie i sprawi, że domowe sposoby na pozbycie się łupieżu nie spowodują jego zwiększenia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ