Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zapalenie zatok może występować pod postacią: ostrą, podostrą i przewlekłą. Jego pierwszym niepokojącym objawem jest nieustający katar. Następnymi symptomami tej choroby są: trudności przy oddychaniu oraz nasilający się ból głowy. Zapalenie zatok można rozpoznać na podstawie występowania objawów. Jeśli pojawią się przynajmniej dwa z wyżej wymienionych, to istnieje duże prawdopodobieństwo zaistnienia stanu chorobowego. Zapalenie zatok w początkowym stadium jest trudną do zdiagnozowania chorobą, gdyż jej objawy mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie. Jej główną przyczyną jest lekceważony katar, który zamienia się w ropę, zatykając kanaliki nosowe.

Objawy zapalenia zatok

Pierwszym niepokojącym objawem zapalenia zatok są zatkane kanaliki nosowe, które utrudniają oddychanie. Do tego należy zaliczyć również pulsujący ból głowy, dla którego charakterystyczne jest uczucie rozpierania, promieniującego aż do odcinka szyjnego. Najczęściej ból ten zlokalizowany jest w okolicy czoła, chociaż może się to zmieniać w zależności od rodzaju zatoki, objętej stanem chorobowym. Niepokojącymi symptomami tej choroby są także: halitoza (nieprzyjemny zapach z ust), ból uszu i zębów, podwyższona temperatura ciała oraz brak apetytu.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest chorobą, której należy szybko przeciwdziałać. Dobrym sposobem jest sięgnięcie po Sinupret, który rozrzedza wydzielinę i oczyszcza błony śluzowe. Lek ten jest skuteczny na wszystkie rodzaje zapalenia zatok i jest dobrym zamiennikiem dla antybiotyków.

Diagnostyka stanu zapalnego zatok

Z podejrzeniem zapalenia zatok najlepiej wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego), który już na podstawie wywiadu może ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia stanu chorobowego. Zwraca on uwagę przede wszystkim na wydzielinę z nosa oraz bada przewody nosowe. W diagnostyce zapalenia zatok stosuje się rentgen, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Niekiedy wykonuje się również punkcję zatok, umożliwiającą usunięcie zalegającej ropy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ