Jak zapobiegać i leczyć kaca?

Kac – to nieprzyjemne doznanie związane z przedawkowaniem alkoholu i zatruciem substancjami będącymi pochodną rozpadu alkoholu w naszym ciele. Na całe szczęście, jest całkiem sporo naturalnym sposób na walkę z kacem, które pomogą nam następnego dnia po zakrapianej imprezie poczuć się lepiej.

Pierwszą zasadą, którą należy wdrażać jeszcze zanim kac nas dopadnie jest niespożywanie alkoholu na pusty żołądek! Najlepiej jeżeli w trakcie konsumpcji towarzyszą nam tłuste i mięsne potrawy (tłuszcz pełni funkcję ochronną wobec żołądka). Osoby niespożywające mięsa powinny jeść grillowane lub smażone warzywa. Unikać należy chipsów, paluszków i słonych przekąsek. Świetnie sprawdzają się także tradycyjne potrawy „pod kieliszek” czyli marynowane grzybki i ogórki, czy ryby, jak na przykład śledzie po żydowsku z octem.

Aby uniknąć bólu głowy następnego dnia nie tylko nie należy przesadzać z ilością wypitego alkoholu, ale także nie mieszać ze sobą różnych rodzajów trunków. Połączenia alkoholowe najlepiej sprawdzają się w drinkach, a i te należy spożywać z umiarem. W trakcie konsumpcji alkoholu nie warto także pić napojów gazowanych, czy silnie słodzonych napojów. Najlepiej sprawdzi się czysta woda lub sok pomarańczowy.

Ta sama zasada dotyczy dnia „po” – jeżeli dokucza nam kac to najlepiej wypić kilka szklanek wody lub soku. Ciepła woda z miodem i cytryną również pomoże nam wrócić do formy. Można także zjeść jakiś lekki posiłek (poleca się jajecznicę, jednak silny kac może uniemożliwić zjedzenie czegokolwiek – w takim wypadku najlepiej wypić szklankę soku pomidorowego). Sok pomidorowy wspaniale uzupełnia niedobory potasu i przywraca zaburzoną przez wysuszające działanie alkoholu równowagę elektrolityczną organizmu.

Na kaca równie dobry jest wysiłek fizyczny – szybsze krążenie krwi i praca serca pobudzają procesy przemiany materii i przyspieszają procesy kataboliczne odpowiedzialne za rozkład alkoholu. Ból głowy najlepiej pokonać tradycyjnymi metodami, czyli tabletką przeciwbólową. Jeżeli zamierzamy skorzystać z metody „klina” nie przyjmujemy wówczas lekarstw!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ