Jeżeli tylko zauważymy, że bliska nam osoba ma problemy związane z nadużywaniem alkoholu to powinniśmy reagować od razu. Nie możemy bowiem dopuścić do tego, aby pojawiło się uzależnienie.

Wsparcie bliskich osób

Bliskie osoby to podstawa wsparcia dla osób nadużywających alkohol.
Niestety, w rodzinie osoby uzależnionej bardzo często pojawia się zjawisko współuzależnienia. Wówczas bardzo ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to naszą winą, że ktoś w rodzinie ma problem alkoholowy. Nie można dać się wmanewrować w poczucie winy. Trzeba być konsekwentnym i jasno wytyczać granice osobie uzależnionej, nie odwołując się przy tym do szantażu,
ponieważ najczęściej na osoby takie szantaż nie działa. Dlatego, warto samemu skorzystać z pomocy terapeuty, aby dowiedzieć się co robić, kiedy w domu pojawi się problem taki jak nadużywanie alkoholu i postępować zgodnie z tymi zaleceniami. Nie można dać się szantażować, brać winy na siebie, czy udawać, że problemu nie ma. Te postawy nie będą sprzyjać uzależnionej rodzinie. Należy jasno pokazać osobie nadużywającej alkoholu w jakich sferach nie daje rady, zwrócić uwagę na pogorszenie relacji w rodzinie, w pracy, czy też na osłabienie stanu zdrowia. Jeśli osoba taka zacznie zaprzeczać, to nie można poddać się manipulacjom. Praca z osobą uzależnioną nie jest pracą łatwą. Nie można oczywiście stać się terapeutą dla bliskiej osoby.
Jeżeli będziemy widzieć, że osoba taka mimo zwrócenia uwagi nadal pogłębia się
w nałogu, zwyczajnie musimy odpuścić.

Podjęcie terapii

Osobie nadużywającej alkoholu można zasugerować wzięcie udziału w psychoterapii dla osób uzależnionych. Może być to terapia indywidualna lub grupowa. Warto użyć rozsądnych argumentów, dzięki jakim do osoby uzależnionej dotrze, że rzeczywiście terapia jest dla niej słusznym rozwiązaniem. Wówczas będzie szansa na to, że uda się wyjść z nałogu lub ograniczyć nadmierne spożywanie alkoholu. Osoba pijąca odkryje powody dla których pije i będzie miała szansę je przepracować.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ