Jaki nóż wybrać: myśliwski, taktyczny, scyzoryk?

Dobry nóż przyda się zarówno wielbicielom survivalu, fanom myślistwa, jak i turystom, którzy często wyruszają na górskie i leśne wyprawy. Nie wiesz co wybrać? Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj cechy trzech najpopularniejszych rodzajów ostrzy.

Rodzaj pierwszy: scyzoryk

Chyba najbardziej standardowa i popularna z omawianych tutaj propozycji, to właśnie scyzoryki wielofunkcyjne. Przywodzą na myśl MacGyvera, który za pomocą takiego małego urządzenia potrafił rozwiązać niemal każdy problem. I faktycznie, taki scyzoryk przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach. Możemy z powodzeniem wykorzystywać go na wyprawach, na grzybach, przy wędkowaniu czy w trakcie przydomowych czynności i napraw. Ogromną zaletą tego rodzaju noża jest jego wielofunkcyjność. Wiele modeli daje ogrom możliwości, zwłaszcza gdy wybierzemy sprzęt profesjonalny, posiadający np. aż 22 różne, wbudowane narzędzia, w tym m.in. przecinak do drutu, szczypce, nożyczki, śrubokręt krzyżakowy, szydło, nóż ratowniczy, korkociąg czy nawet klucz do szprych rowerowych.

Zanim wybierzemy ten odpowiedni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień bezpieczeństwa. Ze względu na to, że będziemy nosić go przy sobie, często w kieszeni czy plecaku, nie warto kusić losu. Scyzoryk musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym spokojnie potrzymamy go w dłoni, bez obaw, że nagle się otworzy. Co więcej, należy skupić się na tworzywach, z których wykonano sprzęt. Dobrej jakości stal będzie niezastąpiona w nawet najbardziej trudnych warunkach.

scyzoryk
fot. kolba.pl

Rodzaj drugi: nóż myśliwski

Tutaj mamy do czynienia z ostrzem dedykowanym dla fanów konkretnego hobby, którym jest łowiectwo. Jego główną zaletą jest wysoka funkcjonalność, a także łatwość przenoszenia. W przypadku noży myśliwskich najważniejszym wyznacznikiem jest głownia, która z zasady powinna być stała. Pod względem rozmiaru zaleca się, aby nie przekraczała ona długości 13 cm. Taki rozmiar pozwala na zdecydowanie łatwiejsze sprawianie zwierzyny. Przydatną funkcją w tego typu produktach, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest możliwość chowania ostrza oraz blokada samodzielnego otwierania (back lock).

Rodzaj trzeci: nóż taktyczny

To repliki noży przygotowywanych dla armii, policji i innych przedstawicieli służb mundurowych. W związku z tym cechują się dużą precyzją, wytrzymałością i uniwersalnością. Noże taktyczne/wojskowe są jednoznacznie najlepszym rodzajem ostrzy, które znajdziemy na rynku. Często wybierają je pasjonaci militariów i doświadczeni survivalowcy. Pozwalają na precyzyjne cięcie i krojenie różnego rodzaju materiałów. Umożliwiają również skuteczne wyłamywanie i podważanie. Aby były w pełni bezpieczne dla użytkownika, wyposaża się je w pochwę, którą można przymocować do ubrań lub plecaka. Są to noże wyjątkowo uniwersalne, a przy tym przeznaczone dla osób oczekujących najwyższej precyzji, wygody i wysokiej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ