Jakie są rodzaje sit bębnowych do przesiewaczy

Przesiewacze oraz sita do nich są narzędziami niezwykle ważnymi w wielu gałęziach przemysłu. Tak naprawdę bez nich nie może się odbyć wiele procesów związanych z wytwarzaniem materiałów. Sita są niezbędne do przesiewu kruszców czy innych substancji o sypkiej formie.

Czym są sita bębnowe do przesiewaczy?

Sita bębnowe do przesiewaczy do specjalne urządzenia, przy pomocy których wykonywana jest mechaniczna separacja strumienia danego materiału na poszczególne frakcje. Charakterystyczną cechą sita t jest przestrzenna konstrukcja – najczęściej przypominająca walec, wykonana głównie z połączenia stali i blach perforowanych. Ze względu na sposób działania sita bębnowe do przesiewaczy muszą być wyposażone w specjalną obudowę izolowaną. Dzięki temu zmniejszony zostaje nie tylko poziom hałasu, ale również emisyjność zapachowa czy pyłowa.

Rodzaje sit bębnowych do przesiewaczy

Sita bębnowe są elementem niezbędnym w przesiewaczach – to właśnie ich odpowiedni dobór decyduje w głównej mierze o funkcjonalności urządzenia. W jaki sposób można klasyfikować sita bębnowe do przesiewaczy?

Podział ze względu na rodzaj konstrukcji

Mając na uwadzę typ konstrukcji, przesiewacze bębnowe można podzielić na mobilne oraz stacjonarne. Bardzo ważne jest to, by dobierać je do przesiewaczy mając na względzie specyfikę przesiewanego materiału oraz wymagania dotyczące ich wydajności.

Sita monolityczne

Sita monolityczne to rozwiązanie, które pasuje zarówno do przesiewaczy stacjonarnych, jak i mobilnych. Ich charakterystyczną cechą jest dużą sztywność oraz warta konstrukcja. Często posiadają spiralę, która dodatkowo usztywnia konstrukcję bębna.

Sita segmentowe

W przypadku wariantu segmentowego sita można w dowolnym momencie wymieniać, dopasowując je do rodzaju przesiewanego materiału.

Podział z uwzględnieniem zastosowanego napędu

Mając na względzie podział sit bębnowych ze względu na rodzaj zastosowanego napędu, można wyróżnić sita łańcuchowe, cierne oraz zębatkowe.
W przypadku łańcuchowych sit są one przyspawane do bębna za pomocą łańcucha. Natomiast przy typie ciernym, charakterystycznym elementem konstrukcji napędu będzie rolka pracująca albo na bieżni, albo bezpośrednio na płaszczu bębna. Ostatnim typem sita jest wariant zębatkowy, gdzie napędem jest bęben z pełnym kołem zębatym, bądź tylko z segmentowymi zębami.
Dobór odpowiedniego sita do przesiewacza jest bardzo ważny. Należy pamiętać o tym, że jest to element odpowiadający za efektywność pracy urządzenia i skuteczność przesiewu wybranego materiału.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ