Już od 2018 będzie można poprosić o paragon elektroniczny

Wydawanie paragonów fiskalnych to jeden z podstawowych obowiązków, który wynika ze stosowania kasy rejestrującej. Dotychczas konsumenci mogli otrzymywać dokumenty tego typu jedynie w formie papierowej. Ale sytuacja ta już niedługo ulegnie zmianie. W 2018 roku zostanie ustanowiony system kas online, który wprowadzi do obiegu tzw. e-paragony fiskalne.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, jak ważnym dokumentem jest paragon fiskalny. Niewątpliwie przyczyniły się do tego różne akcje organizowane przez Ministerstwo Finansów (np. Narodowa Loteria). Warto jednak podkreślić, że w niedalekiej przyszłości papierowe paragony nie będą jedynymi dowodami sprzedaży, o które poprosimy w sklepie, restauracji czy warsztacie samochodowym. Już od przyszłego roku w różnych punktach handlowych i usługowych zaczną się pojawiać kasy fiskalne działające w systemie online. A urządzenia tego typu będą mogły wystawiać i przesyłać elektroniczne paragony.

Urządzenia do wystawiania e-paragonów

System fiskalizacji online, którego wprowadzenie zostało zapowiedziane na styczeń 2018 roku, zmieni kilka ważnych rzeczy w sposobie funkcjonowania kas rejestrujących. Co ciekawe, część tych modyfikacji będzie istotna także z punktu widzenia polskich konsumentów. Nowe regulacje prawne i techniczne spowodują bowiem, że na życzenie nabywcy przedsiębiorca zrealizuje dodatkową formę dokumentu fiskalnego – paragon elektroniczny. W związku z tym, warto wyjaśnić, w jaki sposób będzie się odbywała dystrybucja wspomnianych dowodów sprzedaży.

Nowe kasy fiskalne zostaną wyposażone w funkcjonalność pozwalającą im na obsłużenie tzw. kodu nabywcy. To właśnie z tym identyfikatorem powiązany będzie adres elektroniczny klienta (np. poczty e-mail), na który urządzenie rejestrujące wyśle e-paragon. Co więcej, dystrybucja dokumentów zrealizowanych w formie cyfrowej ma przebiegać przy użyciu zabezpieczonego kanału. Dzięki temu konsumenci nie będą musieli się martwić o to, że ich dane wpadną w niepowołane ręce. Zyskają natomiast bezpośredni dostęp do paragonów elektronicznych, które posłużą im chociażby do łatwiejszego skorzystania z prawa do reklamacji lub zwrotu towaru. Innymi słowy, nie będzie już trzeba przechowywać wielu papierowych wydruków.

Przygotowania do nowych przepisów fiskalnych

Do ustanowienia nowych regulacji systemowych zostało jeszcze trochę czasu. Niemniej, będą to tak duże zmiany w sposobie działania kas fiskalnych, że warto przygotować się wcześniej do ich wprowadzenia. A szansa na to istnieje już od stycznia 2017 roku. Wtedy bowiem w ofercie jednego z producentów technologii sprzedaży pojawiły się urządzenia, które w przyszłości będzie można dostosować do wymogów nowego systemu fiskalizacji.

Na początku tego roku Elzab oficjalnie ogłosił wprowadzenie na polski rynek kas rejestrujących z certyfikatem „Online Ready”. Główną zaletą tych urządzeń jest to, że wspomniany producent gwarantuje ich zmodernizowanie w przyszłości – w 2018 bądź w latach późniejszych. W praktyce oznacza to, iż modelu marki Elzab nie będzie trzeba w przyszłości wymieniać na kasę fiskalną online. A po dostosowaniu urządzenia do nowych regulacji, możliwe stanie się np. realizowanie paragonów elektronicznych – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert z firmy Polskie Centrum Kas Fiskalnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ