Łazienki less waste. Co możesz zrobić?

Less waste szturmem podbija nasze domy. I bardzo dobrze! Świadomość ekologiczna i troska o środowisko to moda, którą możemy tylko chwalić. I kiedy początkowo nasza troska obejmowała niemal wyłącznie kuchnie, dziś ekologia i less waste szturmem podbija również łazienki. Co możesz zrobić, aby Twoje codzienne czynności higieniczne byłby bardziej ekologiczne, a jednocześnie wygodne? Oto kilka naszych pomysłów.

Wielorazowe płatki kosmetyczne

To idealna rzecz na początek – ani nie kosztuje majątku, ani nie wpływa negatywnie na Twoją wygodę. Kup dwa zestawy płatków (np. po 5-7 sztuk), siatkę do prania bielizny oraz ładny pojemnik do łazienki, w których będziesz trzymać płatki. I już! Z wielorazowych płatków korzystasz tak samo, jak z jednorazowych, z tym wyjątkiem, że po zużyciu wrzucasz płatek nie do śmieci, ale do woreczka na pranie (np. zawieszonym na haczyku). I pierzesz. Po prostu! Wielorazowe płatki kosmetycznie nie zużywają więcej płynu do demakijażu, są wygodne i atrakcyjne. I już zrobiłaś coś dla środowiska!

Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów i podpasek

Coraz więcej kobiet zachwyca się tym rozwiązaniem. I nic w tym dziwnego! Kubeczek to rzecz wygodna, ekologiczna i do tego tania. Jeśli na samą myśl o tym, że Twoje zużyte podpaski i tampony pływają w oceanach przez lata, przechodzą Cię ciarki – poczytaj o tym rozwiązaniu. I po prostu spróbuj. Pamiętaj, że choć pomysł początkowo wydaje się dziwny i niewygodny, podobnie było jeszcze niedawno z tamponami. A jednak zadomowiły się w naszych środkach higienicznych na dobre. Mamy nadzieję, że tak będzie i z kubeczkiem!

Własne lub ekologiczne kosmetyki

Kiedy przeczytamy, jak łatwo jest stworzyć np. własną pastę do zębów, często jesteśmy w szoku. A jakie to jest tanie! Jeśli masz trochę drygu do eliksirów i uwielbiasz własne pojemniki i wytwory – masz ogromne pole do popisu. Nie masz ani czasu, ani chęci? Oferta producentów również rośnie. W wielu eko sklepach, które dają możliwość zakupów bez pudełek, znajdziemy mydła, szampony i płyny, których zakup nie generuje plastiku. Do wyboru są również ekologiczne opakowania, szampony w kostkach i wiele innych rozwiązań, którymi warto się zainteresować.

Ekologiczna chemia gospodarcza

Tradycyjna chemia gospodarcza to nie tylko wysoki koszt i plastikowe opakowania – to również opary i wyziewy, które codziennie wdychamy, z którymi ma kontakt nasza skóra. Tymczasem ich skuteczność zazwyczaj nie jest wyższa od zwykłego domowego octu, który z dodatkiem olejków zapachowych i wietrzenia jest śmiesznie tani, ekologiczny i niezwykle skuteczny nawet w łazience. Ocet i soda oczyszczona to nie jedyne nasze wsparcie w czyszczeniu – przepisów znajdziesz w internecie bez liku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ