Oswój skurczowy ból brzucha

Skurczowe bóle brzucha pojawiają się nagle – najczęściej w postaci silnych i przeszywających skurczów mięśni. Chociaż przyczyna takich dolegliwości nie jest najczęściej groźna, skurczowy ból brzucha należy do niezwykle nieprzyjemnych i dyskomfortowych doznań. Poznaj główne przyczyny bolesnych spazmów.

Boli brzuch… dlaczego?

Przyczyna skurczowego bólu brzucha związana jest przede wszystkim z lokalizacją bólu oraz okolicznościami, w jakich spazm się pojawia. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli skurczowe bóle brzucha trwają długo lub nawracają bez określonej przyczyny – natychmiast udaj się do lekarza. Do najczęstszych przyczyń spastycznych doznań bólowych można zaliczyć:

Silne bóle miesiączkowe

Miesiączka jest wywołana przez zmiany zachodzące w endometrium macicy. Cały proces odbywa się pod komendę hormonów wytwarzanych przez jajniki, czyli estrogenu i progesteronu. Cykl miesiączkowy sterowany jest przez przysadkę. Organizm zdrowej kobiety co miesiąc przygotowuje się do zapłodnienia (etap dni płodnych i owulacji). Wówczas śluzówka macicy ulega zgrubieniu przygotowując się tym samym na przyjęcie zarodka. Jeśli w czasie owulacji nie doszło do zapłodnienia, wówczas endometrium złuszcza się i zostaje wydalone na zewnątrz z krwią menstruacyjną przez drogi rodne. Krew zaś jest wynikiem pękania drobnych naczyń krwionośnych w czasie złuszczania. Podczas tego procesu występują najczęściej silne bóle miesiączkowe związane ze zwiększonym wydzielaniem regulatorów procesów fizjologicznych, czyli prostaglandyn. Pojawiają się wtedy skurcze, które ułatwiają błonie śluzowej złuszczanie się.

Uwaga! Jeżeli intensywne skurcze są nie do wytrzymania, a miesiączki dosyć obfite – odwiedź ginekologa. Być może chorujesz na endometriozę, czyli chorobę polegającą na nieprawidłowym umiejscowieniu błony śluzowej. Endometrium wyścieła macicę. W przypadku endometriozy skupiska błony śluzowej pojawiają się na innych narządach – na przykład na jajnikach, co prowadzi zazwyczaj do powstania torbieli.

Bóle w przebiegu zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego związany jest z epizodami skurczów brzucha z towarzyszącą biegunką lub zaparciem. Nie ma jasnych przyczyn tej choroby. Należy jednak znajdować się pod stałą opieką gastrologa. Profilaktycznie trzeba unikać produktów żywnościowych powodujących wzdęcia (na przykład: fasoli, kapusty, napojów gazowanych itp.), regularnie ćwiczyć oraz przyjmować silny lek na ból brzucha.

Stany skurczowe związane z kamicą moczowodową

Kamica pęcherzyka żółciowego objawia się uporczywymi bólami w górnej części brzucha. Spazmy mogą promieniować od pleców, a nawet do prawego barku. Kamicy moczowodowej towarzyszą wzdęcia, odbijania, przyspieszenie akcji serca. W wyniku utrzymujących się długotrwale skurczy, należy zgłosić się do lekarza, gdyż bardzo często potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Kolki

Przyczyną kolki jest zazwyczaj kamica nerkowa lub kamica pęcherzyka żółciowego. Atak kolki to dojmujący spastyczny ból brzucha. Kolka może być wywołana przez intensywny bieg, podczas którego otrzewna naciąga się na tylną ścianę brzucha uciskając tym samym jelita.

Pokonaj bóle skurczowe

Podczas wystąpienia spastycznych bóli brzucha zaleca się stosowanie doraźnych leków przeciwbólowych. Silny lek na ból brzucha o specyfice skurczowej to Buscopan – link http://www.buscopan.pl/. Substancją czynną Buscopanu jest hiosycyny butylobromek o wzmocnionym działaniu rozkurczowym. Lek pomaga w takich dolegliwościach, jak stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowego, a także dróg rodnych kobiet. Ponadto Buscopan łagodzi bóle kolkowe poprzez zmniejszanie spazmów mięśni gładkich narządów wewnętrznych.

Oprócz silnych leków rozkurczowych, można wspomagać się także domowymi sposobami. Warto wykorzystać moc ziół. W aptece znaleźć można wiele gotowych mieszanek o działaniu rozkurczającym. W ich skład wchodzą najczęściej: rumianek, kozłek lekarski, mięta, melisa, nagietek lekarski oraz ruta. Bóle skurczowe może złagodzić również ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ