shutterstock_104559209

Większość z nas ma problemy z porannym wstawaniem. Szczególnie ciężko rano wstaje się późną jesienią i zimą, gdy za oknem jest ciemno, ponuro, zimno, gdy pada deszcz lub śnieg. Gdy zadzwoni budzik, marzymy o tym, by wtulić się w ciepłą kołdrę i spać dalej.

Po przebudzeniu czujemy się senne, zmęczone, brakuje nam energii. W takiej sytuacji zazwyczaj sięgamy po kawę. To dla większości z nas jedyny sposób, który szybko stawia nas na nogi.

Istnieje jednak zdrowszy i bardziej skuteczny sposób na rozbudzenie i uzyskanie energii na cały dzień. To poranna gimnastyka. Większość z nas wmawia sobie, że nie ma na nią czasu. Nic bardziej mylnego. Poranna gimnastyka wcale nie musi trwać długo. Wystarczy kwadrans i od razu poczujemy się lepiej.

Początkowo nawyk codziennych porannych ćwiczeń może nam się wydać trudny, jednak gdy będziemy regularnie wykonywać ćwiczenia, zauważymy efekty w postaci lepszego samopoczucia i lepszej kondycji. Nie zwlekajmy więc z poranną gimnastyką. Zacznijmy ją jak najszybciej, najlepiej już kolejnego poranka po przebudzeniu.

Zalety gimnastyki porannej

Poranne treningi mają inny wpływ na ciało niż ćwiczenia wykonywane późnym popołudniem i wieczorem. Poranna gimnastyka zapewnia:

  • Pobudzenie organizmu.
  • Pozbycie się senności.
  • Zastrzyk energii na cały dzień.
  • Poprawę nastroju. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, które poprawiają nastrój i zapewniają dobre samopoczucie na wiele godzin.
  • Lepszą koncentrację.
  • Poprawę jakości snu.
  • Większą motywację do wstawania rano.
  • Szybszą przemianę materii.
  • Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Jak ćwiczyć?

Poranne treningi wcale nie muszą być skomplikowane. Mogą to być skłony i skręty tułowia, wymachy nóg, krążenia biodrami, ramionami, kolanami, przysiady, koci, grzbiet, brzuszki, rowerki.

Dla wielu z nas problemem może być wygospodarowanie czasu na poranne ćwiczenia. Zanim zaczniemy regularne poranne treningi, należy przygotować sobie zestaw ćwiczeń. Z czasem ćwiczenia można modyfikować, dodawać nowe. Należy też dokładnie określić czas, który przeznaczymy na trening.

Aby ćwiczenia były wykonywane dokładnie, nie w pośpiechu, należy wstać odrobinę wcześniej. Przed treningiem należy zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, dlatego warto położyć się wcześniej niż zazwyczaj. Poprzedniego dnia należy też przygotować sobie ubranie, aby rano w pośpiechu go nie szukać.

Warto też kupić sobie karimatę lub materac gimnastyczny. Zapewni nam komfort i wygodę podczas ćwiczeń.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ