Probiotyk dla dorosłych

Zdrowa zbilansowana dieta jest niezbędna, jeśli chcemy być zawsze w dobrej kondycji. Czasami jednak sama dieta nie wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie na składniki konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Probiotyk dla dorosłych może mieć postać suplementu diety, który przyjdzie nam z pomocą, gdy z jakichś powodów zachwiana została równowaga flory bakteryjnej, znajdujących się w naszych jelitach. Dowiedz się, jak wybrać dobry probiotyk i kiedy go stosować.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to dobroczynne bakterie zasiedlające ściany naszych jelit. W układzie pokarmowym człowieka jest ich prawie 2 kilogramy i pełnią w nim szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim uczestniczą w procesach trawienia i usuwania z jelit resztek pokarmowych, oczyszczają więc jelita i wspierają ich pracę. Bakterie probiotyczne poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego, a co za tym idzie – innych układów wewnętrznych i narządów. Zdrowe, sprawnie pracujące jelita to lepsze samopoczucie. Gdy w jelitach zachowana jest równowaga, nasz układ odpornościowy działa sprawnie.

Naturalne źródła probiotyków

Naturalnym źródłem probiotyków są przetwory mleczne zawierające żywe kultury bakterii mlekowych takie jak kefiry, jogurty, maślanka, śmietana i zsiadłe mleko oraz zakwas chlebowy i buraczany. Świetnym źródłem bakterii probiotycznych są też wszelkie kiszonki, które warto włączyć do codziennej diety: kiszona kapusta, kiszone ogórki, kiszone buraki, a nawet kiszone jabłka.

Probiotyk po biegunce i po antybiotykach – kiedy go stosować?

Czasami jednak dzieje się tak, że kolonie dobroczynnych bakterii w jelitach ulegają osłabieniu, a sama zdrowa dieta jest niewystarczająca. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest przyjmowanie antybiotyków i biegunka towarzysząca na przykład zatruciom pokarmowym. Flora bakteryjna jelit zostaje wówczas zdziesiątkowana i nie jest w stanie odpowiednio wykonywać swoich zadań. Dobre bakterie nie stanowią przewagi, a to zakłóca funkcjonowanie całego organizmu.

Z pomocą przyjść może probiotyk dla dorosłych, w postaci suplementu diety zawierającego starannie wyselekcjonowane kultury bakterii probiotycznych.

Probiotyk dla dorosłych – czym kierować się przy wyborze?

Dobry probiotyk dla dorosłych powinien zawierać przynajmniej kilka różnych dobrze przebadanych szczepów bakterii probiotycznych.

Probiotyk dla dorosłych nie powinien też zawierać laktozy ani innych białek mleka, ponieważ wraz z wiekiem maleje tolerancja pokarmowa na nie.

Dobrym wyborem jest też synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku. Prebiotyki to substancje pochodzenia naturalnego, które w przewodzie pokarmowym stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Ich dodatek do suplementu diety sprawia, że bakterie probiotyczne są zaopatrzone w „prowiant” i mogą sprawniej zasiedlić jelita.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ