Testy na selekcjonera

Selekcjoner łowiecki to kolejny krok w karierze każdego myśliwego. Możliwość selekcji zwierzyny to uprawnienia, które uzyskać chce każdy myśliwy.

Jak zdobyć uprawnienia na selekcjonera? Jak wyglądają testy? Czy znajdę gdzieś gotowe arkusze z odpowiedziami na egzamin?

Selekcjoner łowiecki – kim jest i jakie ma obowiązki?

Awans na selekcjonera łowieckiego to efekt wieloletniego zdobywania doświadczenia w terenie i posiadania ogromnej wiedzy na temat łowiectwa.

Selekcjoner bada teren przynależący do jego koła łowieckiego i określa jaka zwierzyna może zostać odstrzelona. Większość gatunków jest chroniona w zależności od sezonu, a selekcjonerzy są zobowiązani dopilnować prawidłowego odstrzału.

Jak selekcjonerzy wybierają zwierzynę do odstrzału?

  • Długość poroża pozwala określić wiek zwierzęcia. Na tej podstawie selekcjoner określa czy dana sztuka może zostać odstrzelona.
  • Każdego roku, selekcjonerzy badają zagęszczenie danego gatunku na terenie swojego koła łowieckiego. W zależności od ilości sztuk danego gatunku, mogą wydać pozwolenie lub zabronić odstrzału.
  • Selekcjonerzy potrafią określać stan zdrowia zwierzęcia. Chorzy przedstawiciele danego gatunku są odstrzelane, niezależnie od zagęszczenia danego gatunku w roku kalendarzowym.

Selekcjonerzy to wytrawni łowcy, którzy mimo zawodu dbają o zachowanie równowagi w przyrodzie. Pilnują, żeby inni myśliwi stosowali się do ich wytycznych i karzą niesubordynację.

Testy na selekcjonera. Czy każdy może do nich podejść?

Tylko myśliwi o co najmniej 3-letnim stażu, mają prawo ubiegać się o uprawnienia selekcjonera łowieckiego.

Kandydat musi zaliczyć obowiązkowym egzamin na selekcjonera, który organizowany jest przez Polski Związek Łowiecki kilka razy do roku.

Jakie zagadnienia obejmuje program szkolenia?

  • Odstrzał zwierzyny płowej – zasady selekcji;
  • Budowa zwierzyny płowej – rozmiar poroża, określanie wieku i stanu zdrowia zwierzęcia;
  • Gospodarowanie populacją zwierzyny płowej na terenie koła łowieckiego;
  • Sposoby oceniania strzału – prawidłowy lub nieprawidłowy;
  • Trofea łowieckie – zasady wyceny medalowej;
  • Kultura i etyka łowiecka – zasady;
  • Język łowiecki i sygnały stosowane na polowaniu i poza nim.

Jak wygląda egzamin na selekcjonera?

Testy na selekcjonera  dzielą się na dwie części – test wiedzy i egzamin ustny. Przed przystąpieniem do egzaminu musimy uiścić opłatę egzaminacyjną i złożyć niezbędne dokumenty.

  1. Test wiedzy

Na arkuszu egzaminacyjnym znajduje się 50 pytań zamkniętych. Każde z nich ma tylko jedną poprawną odpowiedź. Pozytywny wynik egzaminu można uzyskać, udzielając 80% poprawnych odpowiedzi.

Test na selekcjonera to wielki krok w karierze myśliwego. Warto solidnie przygotować się do egzaminów. Na naszej stronie znajdziecie opracowane arkusze, wraz z odpowiedziami. To powinno ułatwić Wam zaliczenie egzaminów” – radzą specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Egzamin ustny

Zakres wiedzy potrzebnej zarówno na egzamin pisemny jak i ustnym, został wyróżniony w tym artykule. Obie części egzaminu obejmują podobne pytania, lecz komisja może zadać praktycznie dowolne pytanie z zakresu łowiectwa np. o obowiązki selekcjonera czy regulamin łowiecki.

[Głosów:35    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ