plastik
fot: pixabay.com

Plastik jako tworzywo sztuczne wykorzystywany jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Nie sposób znaleźć gałąź gospodarki czy przemysły gdzie nie byłby on wykorzystywany na skalę masową. Również na masową skalę wykorzystujemy ten materiał w naszych gospodarstwach domowych.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/plastik-i-jego-wykorzystanie-w-roznych-dziedzinach-zycia/

Różnorodność plastiku

Wystarczy rozejrzeć się po naszej kuchni lub też sięgnąć do naszej lodówki aby przekonać się, że większość produktów, które kupujemy pakowana jest w plastikowe pojemniki.

Dotyczy to zarówno soków, margaryny, jogurtów, jak również serów i wędlin pakowanych próżniowo. 

Pokoje naszych dzieci są wypełnione po brzegi plastikowymi zabawkami, które do niedawna nabywaliśmy w plastikowym opakowaniu. Nasze sypialnie i salony również wypełniają mniej lub bardziej użyteczne przedmioty z plastiku. Zaczynając od budzika a kończąc na naszych słuchawkach do słuchania muzyki.

Plastik wróg czy przyjaciel na całe życie 

Plastik sam w sobie nie jest materiałem, który utrudnia nam życie i przyczynia się do zagłady przyrody. Jego właściwości i zastosowania trudno by było wymienić, jest ich taka ilość. Plastik jest przecież wykorzystywany w medycynie jako element urządzeń medycznych, respiratorów czy pomp insulinowych. Większość urządzeń do ratowania życia składa się w znacznym stopniu z plastikowych komponentów. Również przemysł samochodowy, bazuje na plastikowych komponentach. Podobnie ma się rzecz w praktycznie w każdej dziedzinie. 

Otwierając plecak naszych dzieci i naszą torbę do pracy znajdziemy tam sporo urządzeń i przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Zarówno długopisy, śniadaniówki jak i nasze telefony, kalkulatory i segregatory wykonane są z tego materiału. 

Wszyscy wiemy, że plastik rozkłada się miliony lat, co więcej jego mikro cząstki odkładają się ciałach ryb, zwierząt i ptaków. My sami mimowolne połykamy również mikrocząstki plastiku.

Nie uda nam się zapewne zastąpić go czymś innym, jest lekki, tani i wytrzymały. 

Kluczową kwestią jest jego ilość i właściwe przetwarzanie. Jeżeli więc przed każdym kolejny zakupem przedmiotu z plastiku zadamy sobie pytanie i zasadność tego zakupu, nasza planeta być może będzie lżejsza o kilka kilogramów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na właściwą segregację przedmiotów z plastiku.

Przeczytaj też: http://www.zdrowieinatura.pl/jakie-sa-przyczyny-nieplodnosci-u-kobiet/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ