Wydajne laptopy do 2500 złotych

Na rynku spotkać można wiele urządzeń, których stosunek ceny do jakości jest mocno zachwiany, dlatego nie warto za nie przepłacać. Są też takie, które pomimo niskiej ceny, gwarantują całkiem przyzwoite osiągi.

Doskonałym na to przykładem są dwa laptopy: Lenovo IdeaPad 300 oraz HP 250 G4. Cena za ich najmocniejsze konfiguracje nie przekracza 2500 złotych, pomimo tego zapewniają wydajność, która okaże się wystarczająca zarówno w ramach użytku domowego, jak i podczas realizacji standardowych prac biurowych.

Przyzwoita wydajność za niewielką cenę

Warto więc dokładnie przeanalizować ich poszczególne parametry, dzięki czemu dowiemy się, na co dokładnie stać laptopy. Jeżeli chodzi o procesory, oba urządzenia w swych najmocniejszych konfiguracjach korzystają z układów Intel Core szóstej generacji. Są to procesory charakteryzują się bardzo niskim poborem energii, dlatego wysoka kultura pracy w ich przypadku wydaje się być zapewniona.

Najmocniejszym układem będzie w tym przypadku i7-6500U, który został w wyposażony w dwa rdzenie mogące obsłużyć maksymalnie do czterech wątków jednocześnie. Oba laptopy w tańszych wersjach korzystają również z układów i3 oraz i5, a także z procesorów Intel Pentium i Celeron. Ostatnie układy przeznaczone są przed wszystkim dla osób, które szukają największych możliwych oszczędności.

Jak wygląda sprawa jeżeli chodzi o karty graficzne? Laptopy w najlepszym razie są w stanie zaproponować nam jednostkę AMD Radeon R5 M330. Z tą jednak różnicą, że w przypadku Lenovo IdeaPad 300 posiada ona 1 GB pamięci, a w HP 250 G4 2 GB. Przekłada się to na zauważalną różnicę wydajności, która związana jest między innymi z kilkunastoma klatkami na sekundę więcej w przypadku obsługi gier komputerowych.

Laptop Lenovo rywalizację wygrywa natomiast pod względem obsługiwanej pamięci RAM. Co prawda, na rynku znaleźć można co najwyżej modele wyposażone w 8 GB pamięci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyśmy ją rozbudowali do maksymalnego poziomu 16 GB (poza procesorami Intel Pentium i Celeron). W przypadku HP 250 G4 jest to niemożliwe.

Podkreślić należy również fakt, że Lenovo IdeaPad 300 występuje na rynku w trzech wersjach – 14-, 15- i 17-calowej. Matryce poszczególnych modeli są w stanie obsłużyć rozdzielczość HD (1366×768) oraz Full HD (1920×1080). HP 250 G4 jest natomiast 15-calowy, jego matryca obsługuje jednak wyłącznie rozdzielczość HD.

Przegrywa on również w rywalizacji dotyczącej obsługiwanych dysków twardych. Zapewnia on wykorzystanie jedynie modeli HDD (do 1 TB), natomiast laptop od Lenovo można zakupić również z dyskami hybrydowymi (do 1 TB) bądź z SSD (do 128 GB).

Który laptop jest lepszy?

Jak więc widać, za stosunkowo niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w bardzo przyzwoite laptopy, które pod względem wydajności mogą stawać w szranki z wieloma modelami droższymi. Które z tych dwóch urządzeń jest jednak lepsze?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na lepszej karcie graficznej, zdecydujmy się na HP 250 G4. W sytuacji, gdy ważniejsze wydają się być pamięć RAM, matryca pracująca w wyższej rozdzielczości oraz dysk SSD bądź hybrydowy, powinniśmy zainteresować się Lenovo IdeaPad 300.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ