Ta piękna budowla to jeden z ciekawszych zabytków, jakimi mogą się pochwalić Ząbkowice Śląskie, oraz najważniejszy obiekt, jaki znalazł się na tutejszym rynku. Jest to szósta z kolei siedziba władz miejskich na terenie tego miasta, która – ze względu na swą formę – cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony turystów. Dlaczego warto poświęcić tej budowli nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po Ząbkowicach?

Ratusz, którym dziś mogą się pochwalić Ząbkowice Śląskie, powstał w latach 1862-1864. Jego odbudowa była jednym z ważniejszych wyzwań dla rady miasta, która – po wielkim pożarze z 1852 roku – miała wiele ważnych obowiązków. Budowa ratusza stała się przyczyna wielu konfliktów, gdyż w związku ze znacznym zniszczeniem miasta należało oszczędzać pieniądze. Miał zatem powstać ratusz dość skromny i niewielki, choć Rada Miejska chciała, by nowa budowla wyróżniała się reprezentacyjnym charakterem. W ostateczności wygrała Rada Miejska, czego efektem było wzniesienie okazałego gmachu na ząbkowickim rynku. By zebrać środki na budowę siedziby władz miejskich, w całych Niemczech sprzedawano specjalne medale. Skutki tych działań możemy do dziś podziwiać w czasie wycieczki po Ząbkowicach Śląskich. To ciekawy przykład neogotyckiej architektury, który wyróżnia się wieżą o wysokości 72 metrów oraz ażurowym hełmem.

Tutejszy ratusz, choć wzbudzał tak wiele kontrowersji w trakcie budowy, prezentuje się wspaniale. Obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego oraz biblioteka, gdyż po II wojnie światowej władze miejskie znów zmieniły swą siedzibę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ