Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny objawy leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej zwane zakażeniem pochwy, czy też bakteryjną waginozą jest bardzo częstą chorobą spotykaną u kobiet. Przypadłość ta dotyka w szczególności młode kobiety – do 30 roku życia, aktywne seksualnie. Według badań, bakteryjne zapalenie pochwy stwierdza się u 10 do 15 % kobiet.
Przyczynami tej choroby głównie są: zanik odpowiedniej flory bakteryjnej, czy rozwój mieszanej flory bakteryjnej. Większemu rozwojowi choroby sprzyja niewłaściwa higiena osobista, używanie bardzo popularnych wkładek domacicznych, zmiany partnerów, zmiany związane z zaburzeniami występowania miesiączki, czy też nadużywanie leków, zwłaszcza antybiotyków.
Do zakażenia może dojść podczas stosunku seksualnego, podczas którego nie użyto odpowiedniego zabezpieczenia – bakterie łatwo można przenieść na bardziej wrażliwe okolice pochwy.
W początkowym stadium choroby nie widać żadnych alarmujących zmian, czy objawów, które pojawiają się najczęściej, gdy choroba już jest w zaawansowanym stadium. Głównymi objawami bakteryjnego zapalenia pochwy są: szarobiaławe upławy, dość nieprzyjemny zapach z pochwy, swędzenie lub pieczenie pochwy podczas oddawania moczu, czy też bóle w okolicach podbrzusza.
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy może odbywać się w domu, można o to zadbać na własną rękę. Ważne jest, by zachować odpowiednią higienę osobistą i udać się do lekarza, który po obejrzeniu narządów rodnych będzie w stanie określić rodzaj zapalenia i jego podłoże, oraz sposób leczenia. Podczas badania ginekologicznego, lekarz może zalecić wykonanie posiewu wydzieliny z określeniem antybiogramu – podczas badań laboratoryjnych sprawdza się również obecność pałeczek kwasu mlekowego. Jednym z bardziej skutecznych sposobów leczenia zapalenia pochwy jest podawanie specjalnych antybiotyków, stosowanych doustnie, lub dopochwowo, lub też stosowanie preparatów typu krem do smarowania okolic intymnych. Nieleczone zakażenie może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, jajników, czy zapalenia otrzewnej.

abc-augustow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ