Balsam, krem do opalania

Podstawowa funkcja kremu z filtrem to ochrona przed konsekwencjami długiego przebywania na słońcu. To właśnie krem z filtrem jest podstawowym kosmetykiem chroniącym przed słońcem. Jednak większość osób przyznaje się, że nie stosuje kremów ochronnych, albo stosują wyłącznie w okresie letnim.

Promienie ultrafioletowe dzieli się na trzy typy: UVC, UVA i UVB. UVC jest mało znane, głównie dlatego że jest w pełni bezpieczne, ponieważ prawie w całości jest pochłaniane przez gazy atmosferyczne.

Z kolei UVB jest to promieniowanie, które odpowiada za oparzenia słoneczne. Przenika do naskórka, przesusza go, a następnie powoduje poparzenia.

Za najgroźniejsze uchodzi promieniowanie UVA. Te promienie wnikają głęboko wgłąb skóry, gdzie niszczą włókna kolagenowe, w wyniku czego dochodzi do szybszego starzenia się skóry. Dodatkowo mogą wywołać raka skóry, a nawet doprowadzić do powstania zaćmy.

Jak dobrać wysokość filtra kremu do opalania do rodzaju skóry?

Warto nauczyć się oceniać kolor swoich włosów, cery oraz zdolności do opalania. Właśnie tak określa się fototyp swojej skóry. Na jego podstawie dobiera się wysokość filtra SPF.

Osoby które posiadają bardzo jasną karnację, rude lub blond włosy, a ich skóra łatwo ulega poparzeniu, powinny stosować na co dzień SPF minimum 30.

Osoby z ciemną karnacją, brązowymi włosami i skórą, która dość łatwo się opala poleca się filtr SPF 12-15. Natomiast osoby z bardzo ciemną karnacją i ciemnobrązowymi lub czarnymi włosami mogą używać kremu z filtrem SPF 9-10.

Balsamy, kremy do opalania

Jak działają balsamy ochronne?

Produkty ochronne pochłaniają, odbijają lub rozpraszają promienie UV.
W składzie są aktywne składniki chemiczne (np. salicylaty, cynamoniany, oxybenzone), które pochłaniają promienie UV i uniemożliwiają im wpływanie na skórę.
Natomiast składniki fizyczne, takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, odbijają i rozpraszają promienie słoneczne trzymając je z dala od skóry.

Jak stosować krem ochronny?

Krem lub balsam ochronny należy użyć na suchą skórę, 15 – 30 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne. Krem z filtrem powinien być stosowany codziennie, a nie tylko gdy planujemy wyjście na zewnątrz. Mimo zapewnień większości producentów o wodoodporności preparatów po wyjściu z wody i osuszeniu ciała, należy nanieś ponownie preparat z filtrem na skórę. Faktor rozkłada się, dlatego co 2-4 godziny należy nanieść nową warstwę kremu ochronnego.

Przeczytaj też: O czym należy pamiętać podczas opalania?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ