Ostatnio często spotykamy się z przeróżnym ogłoszeniami o badaniu dermatoskopowym. O co tutaj chodzi? Czy rzeczywiście takie badanie jest nam w jakiś sposób potrzebne? Co to w ogóle jest? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajduje się w poniższym artykule.

Czym jest dermatoskopia?

Otóż dermatoskopia to dokładne badanie skóry. Lekarz posiada specjalny przyrząd – dermatoskop, za którego może dokładnie obejrzeć skórę cal po calu. Czasami dermatoskopia określana jest jako badanie znamion. Czy jest to nazwa prawidłowa? Oczywiście, że tak – badanie dermatoskopowe przede wszystkim właśnie służy do oceny znamion skórnych i różnych wykwitów, ale tym dokładniej powiemy za chwilę.

Co badamy w badaniu dermatoskopowym?

No właśnie – po co w zasadzie badamy tak dokładnie skórę oraz znamiona? Otóż należy sprawdzić, czy wszystkie zmiany, które mamy, na pewno są łagodne. Każdy z nas bowiem na pewno słyszał o czerniaku. Ten podstępny nowotwór bardzo trudno rozpoznać, zaś wczesne rozpoznanie oznacza szansę na życie. Dlatego też badamy dokładnie wszelkie znamiona, pieprzyki itd. Ocenie podlega nie tylko ich kolor, lecz także rozmiar, regularność zabarwienia, kształtu, wzrost, obecność przydatków itd.

Efekt dermatoskopii

A zatem – co daje nam badanie dermatoskopowe? Przede wszystkim lekarz oceni, które zmiany powinniśmy usunąć. Takie badanie znamion umożliwia także ocenę, które z nich nadają się w ogóle do usunięcia. Jeśli zatem mamy jakąś brzydką brodawkę czy „myszkę”, będziemy mogli oszacować, czy da się coś z nią zrobić.

Kto powinien pójść na badanie dermatoskopowe?

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że niektóre osoby są szczególnie predysponowane do rozwoju nowotworów skóry oraz innych przykrych chorób. Są to przede wszystkim osoby z jasną karnacją, licznymi piegami i innymi znamionami, z tendencją do poparzeń. Oczywiście badanie znamion jest także obowiązkowe w zasadzie dla osób, które posiadają znamiona, które podkrwawiają, swędzą, rosną czy zmieniają barwę a także dla osób, które miały w rodzinie osobę chorą na czerniaka.

Gdzie wykonać badanie dermatoskopowe?

Pamiętajmy, aby uważnie wybierać miejsce, w którym wykonamy badanie znamion. Powinna bowiem je wykonywać osoba doświadczona , mająca stosowne wykształcenie. Dlatego też warto skorzystać z oferty gabinetu medycyny estetycznej LipoLine. Badanie dermatoskopowe w LipoLine na pewno będzie przeprowadzone sprawnie i dokładnie, dzięki czemu będziemy mieć pewną informację o stanie naszej skóry. Co ważne – czekają tam na nas ciekawe promocje!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ