Każdy powinien co roku wykupić obowiązkową polisę OC, ale nie każdy wie, że rodzice płacą za to ubezpieczenie mniej niż osoby bezdzietne. Co sprawia, że osoby z dziećmi co roku wydają mniej pieniędzy na OC? Czy bycie matką lub ojcem tak odmienia kierowcę, czy może chodzi o zachęcenie starzejącego się społeczeństwa do zasilania przyszłego grona podatników?

Dlaczego rodzice płacą mniej za OC?

Część firm ubezpieczeniowych zakłada, że skoro kierowca ma dzieci, a idąc tym tropem – ma dla kogo żyć, będzie jeździł spokojniej i zgodnie z przepisami, przynajmniej przewożąc swoje pociechy. Ma to sens, ale oczywiście nie zawsze tak jest. Co by nie mówić, ludzie często denerwują się na dzieci – inna sprawa, czy słusznie – co z pewnością wpływa na zachowanie za kółkiem i może powodować chęć „wyżycia się” na drodze. Ubezpieczyciele na pewno mają jednak dokładne dane i możliwe, że rodzice rzeczywiście powodują mniej kolizji i wypadków – zasługują więc na „nagrodę” w postaci tańszej polisy. Warto wiedzieć, że ulgi na dzieci z reguły obowiązują do czasu ukończenia przez nie 15-go roku życia. Na szczęście zniżki za bezszkodową jazdę nie wygasają! Szukasz taniej polisy? Serwis Ubezpieczamy Auto pomoże obliczyć Ci niedrogie ubezpieczenie samochodu dzięki czemu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Na jaką oszczędność możesz liczyć, mając dzieci?

Mimo, iż ceny ubezpieczeń poszły w górę w ostatnich latach, rodzice dzieci do 15 roku życia mogą liczyć na spory upust przy przedłużaniu OC. Jeśli masz jedno dziecko, zapłacisz mniej średnio o 224 złote, a w przypadki dwójki dzieci mniej o 268 złotych, co w porównaniu z ceną polisy dla bezdzietnego kierowcy oznacza oszczędność rzędu 25%. To nie koniec dobrych informacji dla zmotoryzowanych rodziców! Zniżki dotyczą nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, lecz także AC – tu oszczędności sięgnąć mogą nawet 20% dla osób z dwójką dzieci. Dodajmy, że nie każdy ubezpieczyciel proponuje tego typu upust swoim klientom. Dobra wiadomość jest taka, że nie tylko biologiczni rodzice mogą korzystać ze zniżek – jeśli macocha lub ojczym sa prawnymi opiekunami dziecka, również zapłacą mniej. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź też artykuł „Kup OC i oszczędzaj”.

Nawet, jeśli nie masz dzieci – wykup OC

Zakładamy oczywiście, że każdy przestrzega prawa i co roku przedłuża polisę OC, jednak poniższy paragraf kierujemy do kierowców, którzy – licząc na oszczędność – rozważają jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia. Pierwszą niewygodą jest ciągły stres związany z ryzykiem zatrzymania cię przez policję – nawet jeśli jedziesz przepisowo – do rutynowej kontroli. Kolejna sprawa to mandat za jazdę bez OC. Następnie sprawy zaczynają się nieco komplikować, ponieważ stróże prawa przekazują sprawę dalej, do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nalicza wysokie kary za brak polisy OC – oczywiście mowa tu o sytuacji, w której nie opłaciłeś polisy, a nie tylko zapomniałeś włożyć potwierdzenia do etui na dokumenty. Dokładne dane o grzywnach znajdziesz na stronie UFG, ale dodamy na koniec, że najwyższa kara, którą zapłaci kierowca samochodu osobowego wynosi 4 200 złotych. Dla porównania, przeciętna cena polisy OC w Polsce to nieco ponad tysiąc złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ