Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jest to okres zmian na wielu płaszczyznach. W czasie ciąży przyszli rodzice przygotowują się na nowe obowiązki i zupełnie nowy styl życia. Zmienia się ciało kobiety, ale przede wszystkim dynamicznie rozwija się dziecko.

13. tydzień ciąży

Pierwszy tydzień drugiego trymestru. Ryzyko poronienia znacznie spada, ustępują również poranne mdłości. Płód ma około 7 cm długości i jest wielkości jabłka. W tym czasie bardzo rozwijają się jelita dziecka. Oczy, które dotychczas były po bokach głowy, przybliżają się. Tworzą się struny głosowe, dziecko zaczyna reagować na dźwięki, robić miny i wykonuje pierwsze ruchy oczami.

14. tydzień ciąży

Dziecko cały czas rozwija się i szybko rośnie. Mierzy już około 10 cm, a jego sylwetka delikatnie prostuje się, głowa oddala się od klatki piersiowej. Pojawiają się już pierwsze włoski na głowie oraz zalążki rzęs i brwi. Tarczyca zaczyna produkować hormony, które wywołują rozwój narządów rozrodczych.

15. tydzień ciąży

Maluch bardzo szybko przybiera na wadze, ponieważ nabiera masy mięśniowej. Pojawia się meszek płodowy, chociaż skóra jest jeszcze przezroczysta i cienka. Dziecko porusza paluszkami u dłoni i stóp. Pojawiają się odruchy oddechowe.

W drugim trymestrze kobiety z reguły czują się lepiej. Ustępują mdłości i stabilizuje się poziom hormonów w ciele. Ostatecznie kształtuje się łożysko, a maluch bardzo szybko rośnie. W drugim trymestrze można już ocenić czy serce prawidłowo się rozwija, oraz sprawdzić jakiej płci jest dziecko.

www.dobrenawyki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdrowie i ciążą
Następny artykułTroski kobiet karmiących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ