elektryk

Elektryka to pojęcie bardzo obszerne, a jej horyzont ciągnie się od małych napięć i monterów instalacji domowych po załogi utrzymania ruchu na wielkich bądź serwisantów sieci elektrycznej i osób nadzorujących sieci średniego i wysokiego napięcia. Do wykonywania takiego rodzaju pracy potrzebujemy odpowiedniego doświadczenia, które uzyskamy przy pomocy kursów i kwalifikacji. Wszystko oczywiście w zależności od tego, w jakiej specjalizacji będziemy się trudnić. Dzisiaj jednak skupimy się bardziej na tym, ile jesteśmy w stanie zarobić pracując na takim stanowisku. Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-elektryk/ 

Jakie umiejętności musi posiadać elektryk?

Osoba, która chciałaby podjąć się pracy na takim stanowisku :

 • projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych,
 • montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną,
 • instalowanie i uruchamianie maszyn elektrycznych i urządzeń elektrycznych oraz regulowania parametrów ich pracy,
 • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
 • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw linii napowietrznych i linii kablowych,
 • przeprowadzanie konserwacji oraz napraw układów automatyki,
 • wykonywanie pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywania oceny ich stanu technicznego.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Na wynagrodzenie elektryka wpływa dużo czynników. Przede wszystkim będzie to staż pracy. Często zdarza się, że wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi bardzo małą cześć pensji jego bardziej doświadczonego kolegi po fachu. 

Na wielkość zarobków wpływ ma również wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia rzędu wielkich zagranicznych przedsiębiorstw. Duże firmy znacznie częściej oferują też bogatszy pakiet świadczeń pozapłacowych. 

Na zarobki wpływ ma także sama lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy znajdujące się w różnych miastach mogą oferować zupełnie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla swoich pracownika.

Ile zarabia elektryk?

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na takim stanowisku wynosi 4 300 z. Jest to o 400 zł więcej od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na warunkach umowy o pracę jest to 3 120 złotych netto. Na umowie zlecenie – 3 249 złotych netto. Na umowie o dzieło – 3 715 złotych netto. Na umowie B2B – 3 563 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem wynikającym z pracy na takim stanowisku jest:

 • świadczenie socjalne, 
 • ubezpieczenie na życie, 
 • prywatna opieka medyczna,
 • służbowy telefon do celów prywatnych.

Zobacz też: http://www.3pytania.pl/jak-wyglada-praca-sekretarki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ